16 Հունվար 2019 - 12:11 AMT
Ռուսաստանը եռակողմ գագաթնաժողով է նախապատրաստում Իրանի և Ադրբեջանի հետ: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը 2018-ի ամփոփմանը նվիրված մամուլի ասուլիսում:
«Մեր հերթն է եռակողմ գագաթնաժողովն ընդունելու: Մենք նախապատրաստում ենք այն և, հավաստիացնում եմ ձեզ, այն կայանալու է»,-ասել է Լավրովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի մասնակցությամբ այլ ձևաչափերին, դեռևս խոսակցություններն այդ մասին չեն անցել գործնական հարթություն: Պետք է տեսնել, թե այդ ձևաչափերը ինչ լրացուցիչ արժեք կունենան, քանի որ ձևաչափը հանուն ձևաչափի չի բխելու ոչ Ադրբեջանի, ոչ ՌԴ, ոչ հնարավոր այլ մասնակիցների շահերից: Եթե մեր գործակցության այս կամ այն ձևը հավելյալ արժեք ունենա, մենք հաճույքով կդիտարկենք նման հնարավարությունը»,-ասել է Լավրովը:
ՌԴ-Իրան-Ադրբեջան ձևաչափով վերջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2017-ի նոյեմբերի 1-ին Թեհրանում: Երեք երկրների ղեկավարները քննարկել են հարցերի լայն շրջանակ: Այն ժամանակ էլ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հիրավիրել էր պաշտոնակիցներին հաջորդ եռակողմ գագաթնաժողովը Ռուսաստանում անցկացնելու: Առաջին բարձր մակարդակի եռակողմ հանդիպումը տեղի է ունեցել 2016-ին Բաքվում:

16 Январь 2019 - 14:54 AMT
Россия занимается подготовкой трехстороннего саммита с Ираном и Азербайджаном. Об этом заявил 16 января министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на большой пресс-конференции по итогам 2018 года.
«Очередь за нами принимать трехсторонний саммит. Мы такой саммит готовим, я вас уверяю – он состоится», – сказал глава МИД, пишет ТАСС.
«Что касается других форматов с участием Азербайджана, пока разговоры об этом не перешли в практическую плоскость. Надо посмотреть, насколько эти форматы будут нести в себе дополнительную стоимость, потому что формат ради формата не будет отвечать интересам ни Азербайджана, ни России, ни других возможных участников. Если будет добавленная стоимость у той или иной формы нашего взаимодействия, мы с удовольствием рассмотрим такую возможность», – добавил Лавров.
Встреча в формате Россия – Иран – Азербайджан на высшем уровне состоялась 1 ноября 2017 года в Тегеране. Лидеры трех стран обсудили широкий круг вопросов, в том числе взаимодействие в энергетической сфере, сирийское урегулирование и сотрудничество на Каспии. Тогда президент России Владимир Путин пригласил коллег на следующий трехсторонний саммит в Россию.