Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին Հայաստանի վարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ:
Ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ` 2018թ. դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանական ընտրություններում Ձեր հաղթանակի արդյունքներով։ Նոր խորհրդարանի կազմավորմամբ անցած տարի սկսված քաղաքական անցումը հասավ իր ավարտին՝ խաղաղ պայմաններում և սահմանադրական նորմերին համապատասխան։ Դեկտեմբերի 9-ի ընտրությունների իրականացումն ու արդյունքները վկայում են հայ ժողովրդի ձգտումը ժողովրդավարության և բարգավաճման», հայտնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Նշվում է, որ Եվրոպայի խորհուրդը կաշխատի նոր կառավարության հետ այդ նպատակներին հասնելու համար։
«Ես վստահ եմ, որ ժողովրդավարական ինստիտուտներին և իրավունքի գերիշխանությանը շարունակական հանձնառությունը, որ երկիրը ցույց է տվել վերջին տարիներին, կշարունակվի՝ ի բարօրություն Հայաստանի քաղաքացիների», – ասվում է Յագլանդի ուղերձում:
Ավելի վաղ Փաշինյանին շնորհավորել են Ճապոնիայի, Ղազախստանի, ՌԴ-ի, Բելառուսի, Վրաստանի, Իրանի ղեկավարները:

Генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд направил поздравительное послание Николу Пашиняну по случаю назначения на пост премьер-министра Республики Армения. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
«Поздравляю вас с назначением на пост премьер-министра Армении по итогам вашей победы на парламентских выборах 9 декабря 2018 года. Формированием нового парламента в мирных условиях и в соответствии с конституционными нормами завершился начатый в прошлом году политический переход. Проведение и результаты выборов 9 декабря показывают стремление армянского народа к демократии и процветанию»,- отметил Ягланд:
По его словам, Совет Европы будет работать с новым правительством РА для достижения этих целей.
«Я убежден, что продолжительная приверженность демократическим институтам и верховенству закона, которую страна продемонстрировала в последние годы, будет и впредь продолжена на благо граждан Армении. Желаю вам успехов в исполнении ваших важных обязанностей»,- говорится в послании Ягланда.