Հզոր պայթյուն է որոտացել Կոլումբիայի մայրաքաղաք Բոգոտայի ոստիկանության ակադեմիայի տարածքում: Ըստ նախնական տվյալների, 21 մարդ է զոհվել: Ըստ իշխանությունների, զոհվածների թվում է նաև կատարվածի համար պատասխանատուն:
68 մարդ վիրավորվել է, բոլորը տեղափոխվել են հիվանդանոց:
Միջադեպը տեղի է ունեցել առավոտյան տեղական ժամանակով մոտ 10:00-ին (Երևանի ժամանակով 07:00-ին), երբ հաստատության սաների հանդիսավոր միջոցառումն էր անցնում: Ուսումնական հաստատության տարածք է մտել բեռնատար, որի թափքում մոտ 80 կգ պայթուցիկ է եղել: Ոճրագործը, որի մուտքը չէին ուզում թույլ տալ, արագություն է հավաքել և դիմահար հարվածել պատին, գրում է Lenta.ru-ն El Heraldo-ի վրա հղումով:
Հայտնի է, որ պայթուցիկով մեքենայի ղեկին է եղել 56-ամյա Խոսե Ալդեմար Ռոհասը: Նրա դրդապատճառների մասին ոչինչ չի ասվում: Քննություն է ընթանում:
Կոլումբիայի նախագահ Իվան Դուկեն կատարվածն անվանել է «խենթ ահաբեկչական գործողություն: Երկրում եռօրյա սուգ է հայտարարվել:

18 Январь 2019 - 06:55 AMT
Мощный взрыв прогремел на территории полицейской академии в колумбийской столице Боготе. По предварительным данным, 21 человек погиб.По словам властей, среди них ответственный за произошедшее.
Ранения получили 68 человек, всех их доставили в больницы.
Инцидент произошел около 10:00 утра по местному времени (около 07:00 по Еревану), когда проходило торжественное мероприятие для курсантов. На территорию учебного заведения въехал грузовик, начиненный взрывчаткой. В его кузове было около 80 килограммов взрывчатых веществ. Охрана отказалась открывать ворота, поэтому злоумышленник набрал скорость и протаранил стену, пишет Lenta.ru со ссылкой на местное издание El Heraldo.
Установлено, что за рулем автомобиля, начиненного взрывчаткой, был 56-летний Хосе Альдемар Рохас. О его мотивах пока ничего не известно. Ведется расследование.
Президент Колумбии Иван Дуке назвал случившееся «сумасшедшим террористическим актом». Полиция устанавливает все обстоятельства произошедшего. Ведется расследование.