Մեքսիկայի Տլաուելիլպան քաղաքում խողովակաշարի պայթյունի հետևանքով առնվազն 20 մարդ է զոհվել, 60-ից ավելին՝ վիրավորվել: Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում է հայտնել Իդալգո նահանգի նահանգապետ Օմար Ֆայադը:
Պայթյունը տեղի է ունեցել Tula շաքարի գործարանի հարևանությամբ: Աղետի պատճառը եղել է այն, որ տեղի բնակիչներից մեկը փորձել է բենզին լցնել իր տարայի մեջ խողովակաշարում առաջացած անցքից: Ինչպես կարծում են տեղական իշխանությունները, անցքն ավելի վաղ բացել էին բենզինի գողերը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Բենզինի գողությունը մեծ խնդիր է դարձել Մեքսիկայում: Ըստ Pemex կոնցերնի, 2018-ին յուրաքանչյուրը կես ժամը մեկ բենզինի գողության փաստ է գրանցվել: Իդալգո նահանգի նահանգապետը կոչ է արել բնակիչներին կասեցնել բենզինի գողությունները:

19 Январь 2019 - 09:56 AMT
В результате взрыва трубопровода в мексиканском городе Тлауелилпан 19 января не менее 20 человек погибли и свыше 60 получили ранения. Об этом сообщил в своем микроблоге Twitter губернатор штата Идальго Омар Файад.
Взрыв произошел рядом с сахарорафинадным заводом Tula. К катастрофе привела попытка одного из местных жителей откачать бензин из пробоины в трубопроводе в свою канистру. Как полагают местные власти, пробоину проделали ранее похитители бензина, пишет Deutsche Welle.
Силы правопорядка оцепили территорию вокруг места взрыва. Президент страны Мануэль Лопес Обрадор заявил, что все пострадавшие получат помощь. Жители, получившие сильные ожоги, будут перевезены в больницы Мехико.
Хищение бензина представляет собой большую проблему в Мексике. По данным концерна Pemex, в 2018 году каждые 30 минут осуществлялась попытка незаконной откачки бензина. Губернатор штата Идальго призвал местных жителей пресекать хищения бензина.