ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, հայտնում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
«Ձերդ գերազանցություն, Ընդունեք իմ շնորհավորանքը ՀՀ վարչապետի պաշտոնում Ձեր նշանակման կապակցությամբ: Վերջերս անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները, որոնց համար ՄԱԿ-ը տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերեց, կարևւոր հանգրվան դարձան Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման համար: Հուսով եմ, որ ձեր երկիրը հետագա առաջընթաց կարձանագրի ներառականության և թափանցիկության ոգով», – ասված է ուղերձում:
ՄԱԿ-ի գլխացոր քարտուղարը նաև համոզմունք է հայտնել, որ Փաշինյանի ղեկավարության ներքո Հայաստանը կշարունակի աջակցել ՄԱԿ-ի սկզբունքներին և նպատակներին:
«Ձեր հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգին համընթաց, Միավորված ազգերի կազմակերպությունն ակնկալում է սերտորեն գործակցել Ձեզ հետ և Ձեր կառավարության հետ՝ Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության պաշտպանության և ամրապնդման ուղղությամբ: Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ նաև վերահաստատել, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը պատրաստ է աջակցել Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին` միտված Լեռնային Ղարաբաղի երկարատև հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծմանը», – ասված է ուղերձում:

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш направил поздравительное послание Николу Пашиняну по случаю его назначения на пост премьер-министра Армении. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
«Пользуясь случаем, хочу также подтвердить, что Организация Объединенных Наций готова поддержать усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование давнего карабахского конфликта»,- говорится в послании.
Гутерриш отмеает, что недавно проведенные в Армении парламентские выборы, для которых ООН предоставила техническую поддержку, стали важной вехой для демократического развития Армении.
«Я надеюсь, что ваша страна добьется дальнейшего прогресса в духе инклюзивности и прозрачности. Убежден, что под вашим руководством Армения продолжит поддерживать принципы и цели ООН. Параллельно вашей амбициозной повестке реформ Организация Объединенных Наций рассчитывает на тесное сотрудничество с вами и вашим правительством в достижении целей в области устойчивого развития, а также в направлении защиты и укреплении прав человека и верховенства закона»,- говорится в поздравлении генсека ООН.