Վենեսուելայի Ազգային գվարդիայի մի խումբ զինվորականներ փորձել են զինված խռովություն բարձրացնել երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի դեմ: Դա տեղի է ունեցել հունվարի 21-ին Կարակասից դեպի հյուսիս գտնվող Սան Խոսե դե Կոտիսա բնակավայրում: Խռովության փորձը ճնշվել է, «հարձակվողների խումբը չեզոքացվել, նրանք հանձնվել և կալանավորվել են: Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում է գրել Մադուրոյի կողմնակից և Սահմանադրական ժողովի նախագահ Դյոսդադո Կաբելյոն:
Ըստ պաշտոնական տեղեկությունների, գիշերը 27 գվարդիականներ գրոհել են Պետար քաղաքի ռազմական հենակետը և զավթել այնտեղ եղած զենքը: Հետո նրանք տեղափոխվել են Կարակաս, որից հետո տեսանյութ են հրապարակել YouTube-ում՝ Մադուրոյի դեմ ապստամբության կոչով, գրում է Deutsche Welle-ն:
Սան Խոսե դե Կոտիսայի բնակիչների դեմ, որոնք սատարել են խռովարարներին, իշխանություններն արցունքաբեր գազ են կիրառել:
Ինչպես գրել է Twitter-ում ընդդիմադիր Ազգային ժողովի նախագահ Խուան Գուաիդոն, միջադեպը վկայում է այն «ընդհանուր զգացողության մասին, որն իշխում է Վենեսուելայի բանակում»:
Հունվարի 10-ին Նիկոլաս Մադուրոն երկրորդ անգամ ստանձնեց Վենեսուելայի նախագահի պաշտոնը այն բանից հետո, երբ 2018-ի մայիսին հաղթեց ընտրություններում, որոնք ընդդիմությունը բոյկոտում էր: Մադուրոյի վերընտրվելը չեն ճանաչել ԵՄ-ն, ԱՄՆ-ն, Լատինական Ամերիկայի երկրների մեծ մասը: Խուան Գուաիդոն հայտարարել է, որ իրավունք ունի ստանձնելու երկրի նախագահի լիազորությունները: Նա կոչ է արել ընդդիմության կողմնակիցներին հունվարի 23-ին բողոքի զանգվածային ակցիայի դուրս գալ:

22 Январь 2019 - 06:39 AMT
Группа военнослужащих Национальной гвардии Венесуэлы попыталась организовать вооруженное выступление против президента Николаса Мадуро 21 января в районе Сан-Хосе-де-Котиса на севере Каракаса. Попытка путча подавлена, «группа нападавших нейтрализована, они сдались и взяты под стражу», сообщается в микроблоге Twitter близкого соратника Мадуро и председателя Конституционного собрания Венесуэлы Дьосдадо Кабельо.
Согласно официальной информации, ночью 27 национальных гвардейцев атаковали военный пост в городе Петаре и захватили хранившееся там оружие. Затем они передислоцировались в Каракас, после чего опубликовали видео на YouTube, призывающее к восстанию против Мадуро, пишет Deutsche Welle.
Против вышедших на улицы жителей района Сан-Хосе-де-Котиса, которые поддержали группу мятежников, власти применили слезоточивый газ.
Инцидент в Сан-Хосе-де-Котиса показывает «общее чувство», царящее в венесуэльской армии, написал у себя в Twitter председатель оппозиционного Национального собрания страны Хуан Гуаидо. Лидер оппозиции пообещал предоставить военным, «активно способствующим восстановлению конституции», все необходимые гарантии.
10 января Николас Мадуро во второй раз вступил в должность президента Венесуэлы после того, как в мае 2018 года выиграл выборы, бойкотировавшиеся оппозицией. Переизбрание Мадуро не признали Евросоюз, США и большинство стран Латинской Америки. 11 января Хуан Гуаидо заявил, что имеет право взять на себя полномочия президента республики. Он призвал сторонников оппозиции выйти на массовые акции протеста 23 января.