Վրաստանը Վենեսուելայի խորհրդարանի խոսնակ Խուան Գուաիդոյին ճանաչել է երկրի ժամանակավոր նախագահ: Այդ մասին հայտնել է Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավար Դավիթ Զալքալիանին Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Նախօրեին Գուաիդոն Վենեսուելայում ծավալված մասշտաբային բողոքի ցույցերի ֆոնին իրեն հայտարարել է երկրի ժամանակավոր ղեկավար: Նրա և ընդդիմության դիրքորոշմանը սատարել են ԱՄՆ-ն, Եվրամիությունը և մի շարք լատինամերիկյան երկրներ:Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն իր հերթին հայտարարել է ԱՄՆ-ի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու մասին` Վաշինգտոնին մեղադրելով Վենեսուելայում պետական հեղաշրջման փորձ կատարելու մեջ:
2018-ի մայիսի 20-ին Վենեսուելայում կայացել են նախագահական ընտրություններ, որտեղ հաղթել է երկրի գործող նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն: Թբիլիսին հրաժարվել էր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Վենեսուելայի մայրաքաղաք Կարակասում բախումներ են սկսվել զինվորականների և ցուցարարների միջև: Որոշ թաղամասերում բարիկադներ են կառուցվում, լսելի է կաթսաների զրգոնցը, որոնք վերջին շրջանում խորհրդանշում են վենեսուելացիների բողոքը նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի դեմ:
Զանգվածային անկարգությունները Կարակասում սկսվել են հունվարի 22-ին, երբ մի խումբ զինվորականների խռովության անհաջող փորձից հետո մարդիկ դուրս եկան փողոց՝ սատարելով ապստամբներին և բողոքելով Մադուրոյի իշխանության դեմ:

Грузия признала спикера парламента Венесуэлы Хуана Гуаидо временным президентом страны. Об этом написал глава МИД Грузии Давид Залкалиани на своей официальной странице в соцсети Twitter.
23 января Гуаидо на фоне начавшихся масштабных протестов объявил себя временным главой государства. В поддержку Гуаидо и венесуэльской оппозиции выступили США, Евросоюз и ряд латиноамериканских стран.
В Венесуэле 20 мая 2018 года прошли президентские выборы, на которых победил Николас Мадуро. Тбилиси отказался признавать итоги выборов.
«Следуя заявлению о непризнании итогов президентских выборов, состоявшихся в Венесуэле, Грузия признает Хуана Гуаидо временным президентом, приветствует заявления наших партнеров и поддержку граждан Венесуэлы в их борьбе за свободу и демократию», – написал Залкалиани, сообщает Sputnik-Грузия.
Россия по-прежнему считает действующим президентом Мадуро. В МИД отметили, что позиция Запада по ситуации в Венесуэле показывает, как он в реальности относится к международному праву, суверенитету и невмешательству во внутренние дела других государств.