25 Հունվար 2019 - 07:16 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում:
Նիկոլ Փաշինյանը Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեի հետ քննարկել է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-լիտվական քաղաքական ու տնտեսական կապերի զարգացմանը, Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, այդ թվում` ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) շրջանակում:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵՄ երկրների կողմից սեղմ ժամկետներում CEPA-ի վավերացումը և շնորհակալություն հայտնել Լիտվայի նախագահին` երկրի խորհրդարանում այդ գործընթացն ավարտին հասցնելու համար: Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է նաև Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումներին և նշել, որ դեկտեմբերին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները պատմական նշանակություն ունեն մեր երկրի համար, քանի որ վերջին տասնամյակների ընթացքում առաջին անգամ դրա արդյունքները որևէ մեկի մոտ կասկածներ չի հարուցել: Վարչապետի խոսքով` ընտրությունների ազատ, արդար և թափանցիկ անցկացումը փաստել են նաև միջազգային դիտորդական կազմակերպությունները:
Դալյա Գրիբաուսկայտեն ողջունել է վարչապետ Փաշինյանի գլխավորած կառավարության քայլերը` միտված ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանը և հայտնել իր երկրի պատրաստակամությունը` աջակցելու Հայաստանին բարեփոխումների իրականացման գործում:
Վարչապետ Փաշինյանը Սլովակիայի կառավարության ղեկավար Պետեր Պելեգրինիի հետ հանդիպմանը քննարկել է հայ-սլովակյան հարաբերությունների զարգացմանն ու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Կողմերը կարևորել են երկու երկրների կառավարությունների փոխգործակցության ակտիվացումը` առևտրատնտեսական հարաբերություններին նոր թափ հաղորդելու նպատակով:
Պետեր Պելեգրինին նաև տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է Սլովակիայի խորհրդարանի նախագահի այցը Հայաստան, ինչը ևս կնպաստի երկկողմ կապերի ընդլայնմանը: Միաժամանակ, նա նշել է, որ ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման հարցը գտնվում է Սլովակիայի խորհրդարանի օրակարգում և այդ գործընթացն ավարտին կհասցվի մոտ ապագայում:
Նիկոլ Փաշինյանը կարճատև հանդիպումներ է ունեցել նաև Բելգիայի թագավոր Ֆիլիպի, Իսպանիայի և Վրաստանի վարչապետներ` Պեդրո Սանչեսի ու Մամուկա Բախտաձեի հետ, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Վարչապետ Փաշինյանի այցը Շվեյցարիայի Համադաշնություն ավարտվել է:
Շվեյցարիայից վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմեկնի Մոսկվա, որտեղկայցելի Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Մոսկվայի կենտրոնակայան և հանդես կգա ելույթով՝ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) բարձրագույն մարմիններում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունների վերաբերյալ

Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел ряд встреч в рамках Всемирного экономического форума в Давосе. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Пашинян обсудил с президентом Литвы Далей Грибаускайте вопросы двустороннего и многостороннего сотрудничества. В частности, собеседники коснулись развития армяно-литовских политических и экономических отношений, отношений Армения-ЕС, в том числе в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией.
Пашинян подчеркнул важность ратификации отмеченного соглашения странами ЕС в короткие сроки и поблагодарил президента Литвы за завершение процесса в парламенте страны. Глава правительства также коснулся проводимых в Армении реформ и отметил, что состоявшиеся в декабре внеочередные парламентские выборы имеют историческое значение для страны, так как впервые за последние десятилетия результаты выборов ни у кого не вызвали никаких сомнений. По словам премьер-министра, международные наблюдательские организации также подтвердили свободный, честный и прозрачный характер выборов.
Грибаускайте приветствовала шаги возглавляемого Пашиняном правительства, направленные на развитие и укрепление демократии, а также выразила готовность своей страны поддержать Армению в проведении реформ.
Пашинян обсудил с премьер-министром Словакии Петером Пеллегрини вопросы развития армяно-словацких отношений и представляющие взаимный интерес другие вопросы. Стороны отметили важность активизации сотрудничества между правительствами двух стран, чтобы придать новый импульс торгово-экономическим отношениям.
Пеллегрини также сообщил, что в ближайшее время планируется визит спикера парламента Словакии в Армению, который также будет способствовать расширению двусторонних связей. Вместе с тем он отметил, что вопрос о ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией стоит в повестке парламента Словакии, и этот процесс будет завершен в ближайшее время.
Никол Пашинян также провел короткие встречи с королем Бельгии Филиппом, премьер-министрами Испании и Грузии Педро Санчесом и Мамукой Бахтадзе.