26 Հունվար 2019 - 08:49 AMT
Անգլիայի բանկը հրաժարվել է Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին վերադարձնել 1.2 մլրդ դոլար արժողությամբ ոսկու ձուլակտորները։
Անգլիայի բանկի որոշման վրա ազդել է ԱՄՆ դիրքորոշումը: Մասնավորապես ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը կոչ են արել Մեծ Բրիտանիայում իրենց գործընկերներին օգնել «Մադուրոյին իր արտասահմանյան ակտիվներից օտարելու գործում», գրում է Lenta.ru-ն Bloomberg-ի վրա հղումով:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ իշխանությունները փորձում են այդ արտասահմանյան ակտիվները փոխանցել ընդդիմության առաջնորդ Խուան Գուաիդոյին, որն իրեն ժամանակավոր նախագահ է հռչակել: Վենեսուելայի կենտրոնական բանկի արտասահմանում գտնվող պահուստային ընդհանուր գումարը 8 մլրդ դոլար է: Սակայն, մյուս ակտիվնeրի պահման վայրը հնարավոր չէ պարզել: Հայտնի է միայն, որ պահուստային միջոցների մի մասը կարող է լինել Թուրքիայում:
Որպես երկրի օրինական ղեկավար Գուաիդոյին արդեն ճանաչել են ԱՄՆ-ն, Լատինական Ամերիկայի որոշ երկրներ, Կանադան, Վրաստանը, Ալբանիան: Ցուցացարներին իր աջակցությունն է հայտնել նաև Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը: Կատարվող իրադարձությունները հակասահմանադրական է համարում Ռուսաստանը: Մադուրոյին աջակցություն է հայտնել Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը:

26 Январь 2019 - 08:08 AMT
Банк Англии отказал правительству президента Венесуэлы Николаса Мадуро в возвращении золотых слитков на сумму 1,2 миллиарда долларов.
На решение Банка Англии повлияла позиция США. В частности, госсекретарь Майк Помпео и советник президента США по нацбезопасности Джон Болтон призывали британскую сторону помочь «отлучить режим Мадуро от его зарубежных активов», пишет Lenta.ru со ссылкой на Bloomberg.
В то же время власти США пытаются передать зарубежные активы лидеру оппозиции Хуану Гуайдо, который провозгласил себя временным президентом. По мнению Вашингтона, это позволит политику эффективнее контролировать правительство.
Хранящиеся в Лондоне золотые слитки составляют внушительную часть от принадлежащих Венесуэле восьми миллиардов долларов в иностранных резервах. Отмечается, что места хранения других активов установить практически невозможно. Известно, что часть активов может находиться в Турции, и США намерены убедить Анкару перестать быть каналом для поставок золота.
23 января Гуайдо на фоне массовых протестных акций призвал избранного главу государства Николаса Мадуро сложить с себя полномочия. Гуайдо поддержали США, Аргентина, Канада, Перу, Колумбия и ряд других стран. Мадуро считает, что за государственным переворотом стоят американские политики. Его легитимность поддержали Россия, Белоруссия и Турция.