ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ռուսական ՌԲԿ հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է, որ իր տարածքով տարանցիկ գազամուղ անցնի: Այդ մասին Փաշինյանն ասել է՝ պատասխանելով այն հարցին, թե չի պատրաստվում արդյոք Հայաստանը միանալ այն երկրների ցանկին, որոնք հանդես են գալիս էներգակախվածությունը Ռուսաստանից նվազեցնելու օգտին և «Հյուսիսային հոսք-2»-ը սպառնալիք են դիտարկում: :
«Ցավոք, Հայաստանում հիմա չի կառուցվում «Հյուսիսային հոսք-2»: Իսկ մենք շահագրգռված ենք, որ մեր երկրում ևս ինչ-որ տարանցիկ գազամուղ կառուցվի, որն, օրինակ, գազ կամ նավթ կտեղափոխեր Ա կետից Բ կետ: Ուստի մենք շատ ենք հետաքրքրված նման նախագծերով»,-հավելել է նա:
Վարչապետը նաև անդրադարձել է ՀՀ համար ռուսական գազի սակագնին: Նա հաստատել է, որ 2019-ին գազի գինը սպառողի համար Հայաստանում չի փոխվի՝ հույս հայտնելով, որ հետագայում ռուսական կողմը կնվազեցնի գազի սակագինը:
«Հյուսիսային հոսք-2»-ը նախատեսում է տարեկան 55 մլրդ խմ գազ հզորությամբ գազամուղի երկու ճյուղի կառուցում ՌԴ ափից Բալթյան ծովով դեպի Գերմանիա:

Армения заинтересована в проведении через территорию страны транзитного газопровода. Об этом заявил премьер-министр РАНикол Пашинян в ответ на вопрос, не планирует ли Армения присоединиться к странам, которые выступают за снижение энергозависимости от России и рассматривают такие проекты, как «Северный поток – 2», в качестве угрозы для собственной безопасности.
«К сожалению, в Армении сейчас не строится «Северный поток – 2». А мы заинтересованы, чтобы в нашей стране тоже строили какой-то транзитный трубопровод, который бы транспортировал, например, газ или нефть из точки А в точку Б. Поэтому мы очень заинтересованы такими проектами», – сказал Пашинян в интервью РБК.
«Северный поток – 2» предполагает строительство двух ниток газопровода общей мощностью 55 млрд куб м газа в год от побережья России через Балтийское море до Германии.