30 Հունվար 2019 - 10:57 AMT
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն կարծում է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարգադրել է սպանել իրեն: Այդ մասին նա հայտնել է ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում:
«Անկասկած, Դոնալդ Թրամփն ասել է Կոլումբիայի կառավարությանը, Կոլումբիայի մաֆիային, որ ինձ սպանեն: Եթե ինձ հետ մի օր ինչ-որ բան պատահի, ապա դրա համար պատասխանատվություն են կրելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Կոլումբիայի նախագահ Իվան Դուկեն, այն ամենի համար, ինչ ինձ հետ կատարվում է»,-ասել է Մադուրոն:
Մադուրոն հավելել է, որ իր ճակատագիրն Աստծո ձեռքում է, իսկ իրեն պաշտպանում են Վենեսուելայի ժողովուրդը և հետախուզությունը:
Մադուրոյի դեմ մահափորձեր արդեն եղել են: Դա տեղի է ունեցել 2018-ի օգոստոսին Կարակասում շքերթի ժամանակ: Տրիբունային, որտեղ կանգնած էր Մադուրոն, պայթուցիկով մի քանի անօդաչու սարք է մոտեցել: Վենեսուելայի նախագահն այն ժամանակ ԱՄՆ-ին մեղադրեց իր դեմ մահափորձ կազմակերպելու մեջ:

30 Январь 2019 - 08:57 AMT
Президент Венесуэлы Николас Мадуро считает, что лидер США Дональд Трамп отдал приказ убить его. Об этом он рассказал в интервью РИА Новости.
«Без сомнения, Дональд Трамп сказал правительству Колумбии, мафии Колумбии, чтобы они меня убили. Если со мной однажды что-то произойдет, то Дональд Трамп и президент Колумбии Иван Дуке будут нести ответственность за все, что со мной происходит», — сказал Мадуро.
Мадуро добавил, что его судьба находится в руках Господа, а также его защищают народ Венесуэлы и служба разведки.
На жизнь главы Боливарианской республики уже покушались. Это произошло в августе 2018 года во время парада в Каракасе. К трибуне, где он находился, приблизились несколько беспилотников со взрывчаткой. Венесуэльский лидер и тогда обвинял Вашингтон в поддержке организаторов покушения.
Массовые акции начались в Венесуэле 21 января. По данным неправительственных организаций, за время выступлений арестовали 791 человека, погибли 29 человек. На волне протестов спикер оппозиционного парламента страны Хуан Гуайдо при поддержке США объявил себя временным главой государства.