31 Հունվար 2019 - 08:19 AMT
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է, որ երկրի իշխանությունները բարեկարգման ծրագիր են սկսում, որը կոչվում է «Հիասքանչ Վենեսուելա՝ միասին ամեն ինչ հնարավոր է»: Այդ մասին նա գրել է իր Twitter-ում:
Ըստ Մադուրոյի, ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է 1 մլրդ եվրո ծախսել Վենեսուելայի 62 ամենախիտ բնակեցված քաղաքներում: Նպատակն է, որ այդ քաղաքները «ամենագեղեցիկն ու ժամանակակիցը դառնան Լատինական Ամերիկայում»:
Վերջին տարիներին Վենեսուելան տնտեսական ճգնաժամի մեջ է: Տարեկան գնաճը հասնում է գրեթե 1 700 000%-ի: Պարտքերը գնահատվում են $100-150 մլրդ, գրում է «Վեդոմոստին:
Կառավարությունն արդեն մի քանի տարի է, ինչ չի հրապարակում վիճակագրությունը, սակայն Ազգային ժողովը փորձում է հետևել տնտեսական իրավիճակին: Ըստ ԱՄՀ-ի, 2019-ին գնաճը Վենեսուելայում կարող է հասնել 10 000 000%-ի: ՀՆԱ-ն 2013-17թթ. անկում է ապրել 40%-ով, իսկ 2018-ին՝ 18%-ով:
Հունվարին տեղի է ունեցել Մադուրոյի երդմնակալությունը՝ նա նախագահի պաշտոնը ստանձնել է երկրորդ անգամ: Դա վերածվեց զանգվածային բողոքի ցույցերի: Ընդդիմության առաջնորդ և Ազգային ժողովի ղեկավար Խուան Գուաիդոն իրեն ժամանակավոր նախագահ է հռչակել: ԱՄՆ-ն և Լատինական Ամերիկայի երկրների մեծ մասը ճանաչել է նրան որպես օրինական ղեկավար:

Венесуэльский президент Николас Мадуро рассказал, что власти страны запустили программу по благоустройству под названием «Прекрасная Венесуэла – вместе все возможно». Об этом он написал в своем Twitter.
По словам Мадуро, в рамках программы планируется потратить 1 млрд евро в 62 самых густонаселенных городах Венесуэлы. Цель – превратить их в «самые красивые и современные в Латинской Америке», отметил президент.
В последние годы Венесуэла переживает экономический кризис. Годовая инфляция доходит почти до 1 700 000%. Долги Венесуэлы оцениваются примерно в $100–150 млрд, пишут «Ведомости».
Правительство уже несколько лет не публикует статистику, но Национальная ассамблея пытается отслеживать экономическую ситуацию. В этом году, по прогнозам МВФ, инфляция в Венесуэле может достичь 10 000 000%. ВВП за 2013–2017 гг. рухнул примерно на 40%, а в 2018 году – на 18%.
В январе прошла инаугурация Мадуро на второй президентский срок. Это обернулось массовыми протестами в Венесуэле. Лидер оппозиции и председатель Национальной ассамблеи Хуан Гуайдо объявил себя временным президентом, пообещав провести свободные выборы. США и большинство стран Латинской Америки признали Гуайдо законным лидером Венесуэлы.