31 Հունվար 2019 - 12:37 AMT
Բելառուսը պատրաստ է մասնակցել ՀՀ-ում ուղևորատար տրանսպորտի շարժակազմի թարմացմանը և առաջարկում է Հայաստանում վերելակների համատեղ արտադրություն հիմնել: Այդ մասին Բելառուսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոն խոսել է Բելառուսում ՀՀ դեսպան Արմեն Ղևոնդյանի հետ, հայտնում է Բելտա գործակալությունը:
Առաջիկայում Հայաստան կգործուղվի «Մոգիլյովլիֆտմաշ» գործարանի պատվիրակությունը: Ըստ Անդրեյչենկոյի, բելառուսական կողմը հուսով է, որ համատեղ արտադրության մասին որոշում կկայացվի:
Խոսնակը նշել է, որ հայ-բելառուսական ապրանքաշրջանառությունն աճում է և պետք է դուրս գալ կոոպերացիայի նոր մակարդակի: Նա հույս է հայտնել նաև, որ կրագացվի Մինսկն ու Երևանը քույր քաղաքներ հռչակելու որոշման ընդունումը, որն այժմ հայկական կողմն է քննարկում:
Արմեն Ղևոնդյանն իր հերթին ասել է, որ պատրաստ է նպաստել երկկողմ հարաբերությունների ամբողջ սպեկտրի զարգացմանը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Կոտայքի մարզում վերելակների արտադրություն կհիմնվի։
Ավելի վաղ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը լրոգրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն սպասում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Հայաստանի Հանրապետություն այցի հրավերի:

31 Январь 2019 - 12:55 AMT
Белоруссия готова участвовать в обновлении парка пассажирского транспорта Армении и предлагает создать на ее территории совместное производство лифтов. Об этом заявил председатель Палаты представителей Владимир Андрейченк на встрече с послом Армении в Белоруссии Арменом Гевондяном.
В ближайшее время в Армению планирует отправиться делегация завода «Могилевлифтмаш». Белорусская сторона, по словам председателя Палаты представителей, рассчитывает прийти к общему знаменателю и принять решение о создании в Армении совместного производства, пишет БЕЛТА.
Отмечается, что Белоруссия заинтересована в укреплении и развитии сотрудничества с Арменией. Спикер выразил надежду, что будет ускорена работа над соглашением об установлении побратимских отношений между Минском и Ереваном. Сейчас оно находится на рассмотрении армянской стороны.
В свою очередь Армен Гевондян отметил, что намерен содействовать развитию всего спектра двусторонних отношений: политического диалога, экономического взаимодействия, гуманитарных контактов. Посол видит большие перспективы для сотрудничества, реализации совместных проектов, в том числе с учетом возможностей ЕАЭС, на площадке СНГ.