Ճապոնիայի իշխանությունները չեն ներառել Թուրքիան այն պետությունների ցանկում, որոնց քաղաքացիները կարող են մուտք գործել երկիր աշխատանքային վիզաներով, ինչը վրդովմունք է առաջացրել թուրք դիվանագետների շրջանում:
Ճապոնիայի մուտքի արտոնագրերի համակարգում փոփոխությունների շնորհիվ 2019-ի ապրիլից երկիր կարող է մուտք գործել մինչև 500,000 օտարերկրյա աշխատող: Սակայն թուրքեր նրանց թվում չեն լինի՝ Թուրքիան այն երկրների ցանկում է, որոնց քաղաքացիներին այդ կարգի մուտքի արտոնագրեր չեն տրվի, գրում է Lenta.ru-ն Anadolu-ի վրա հղումով:
Այդ որոշումը զայրացրել է թուրք քաղաքական գործիչներին: Թուրքիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Համի Աքսոյը հայտարարել է, որ դա չի արտացոլում երկու երկրների խորապես բարեկամական հարաբերությունները և հավելել է, որ ցուցակները պետք է վերանայվեն, «որքան հնարավոր է արագ»: Թուրքիայում Ճապոնիայի դեսպանին կանչել են ԱԳՆ՝ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ դժգոհություն հայտնելու համար:
Նոյեմբերին հայտնի դարձավ, որ Ճապոնիայի կառավարությունը որոշել է բարեփոխել երկրի վիզային համակարգը, երկիր օտարերկրյա աշխատուզ և զբոսաշրջիկներ ներգրավելու նպատակով: Նոր չափանիշներն ուժի մեջ կմտնեն 2019-ի ապրիլին:

Японские власти не включили Турцию в список государств, граждане которых смогут въехать в страну по рабочим визам, чем вызвали возмущение турецких дипломатов.
Благодаря изменениям в визовой системе японского государства, начиная с апреля 2019 года в страну смогут въехать до 500 тысяч иностранных работников. Однако среди них не будет турок — Турция указана среди стран, чьим гражданам визы этой категории предоставлять не будут, пишет Lenta.ru со ссылкой на агентство Anadolu.
Такое решение вызвало негодование турецких политиков. Представитель МИД Турции Хами Аксой заявил, что такое положение дел «не отражает дух глубоко дружеских отношений и стратегического партнерства двух стран», и подчеркнул, что списки должны быть пересмотрены «как можно скорее». Посла Японии в Турции вызвали в ведомство, чтобы высказать ему недовольство ситуацией.
В ноябре стало известно, что японское правительство решило реформировать визовую систему страны, чтобы привлечь в страну иностранных рабочих и туристов. Новые стандарты вступят в силу в апреле этого года.