Հայաստանը Վրաստանին 30.000 դոզա կարմրուկի պատվաստանյութ կտրամադրի: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտարարել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Վրաստանին օգնելու նպատակով, իմ հրամանով նրանց մեր կողմից կտրամադրվի 30.000 դոզա կարմրուկի պատվաստանյութ, որպեսզի մեր հարևան երկիրը ավելի արդյունավետ և արագ պայքարի կարմրուկի բռնկումների դեմ, քանի որ ինչպես գիտեք հիվանդությունները սահմաններ չեն ճանաչում։
Երեկ խոսեցի Վրաստանի իմ գործընկեր Դավիթ Սերգեենկոյի հետ Վրաստանում կարմրուկի դեպքերի բռնկումների մասին։ Նա ինձ հայտնեց, որ մինչ օրս արձանագրվել է կարմրուկի 1028 նոր դեպք, ինչը հիմնականում պայմանավորված է նրանով, որ 90-ականներին բազմաթիվ երեխաներ չեն պատվաստվել կարմրուկի դեմ։ Ես տեղեկացա նաև, որ օրական արձանագրվող 50-60 դեպքը իջել է օրական 35-ի՝ շնորհիվ այն հակահամաճարակային միջոցառումների, որ իրականացվում են Վրաստանում, այդ թվում 20-40 տարեկան ազգաբնակչության ինտենսիվ պատվաստումների »,-ասվում է գրառման մեջ։
Նախարարը հավելել է, որ բարեբախտաբար Հայաստանում վերջին կարմրուկի տեղական դեպքն արձանագրվել է 2007-ին՝ շնորհիվ կարմրուկի դեմ պատվաստումների բարձր ցուցանիշների։ Վերջին բերովի դեպքը արձանագրվել էր 2018-ի դեկտեմբերին ՌԴ-ից ժամանած ուղևորի մոտ և կրկին բարեբախտաբար տարածում չէր ունեցել մեր երկրում։
«Կոչ եմ անում բոլորին ստանալ ազգային իմունիզացիայի ծրագրով նախատեսված բոլոր պատվաստումները, իսկ գանգատների դեպքում՝ դիմել բժշկի», գրել է Թորոսյանը:
Վրաստանի «Հիվանդությունների վերահսկման և հանրային առողջության ազգային կենտրոնի» ղեկավարի հայտարարության համաձայն` կարմրուկի դեպքերի թիվն այնտեղ բավական բարձր է: Կարմրուկի առումով անբարենպաստ համաճարակային իրավիճակը շարունակվում է նաև եվրոպական երկրներում:
Վերջին տարիներին Հայաստանում կարմրուկի, կարմրախտի առումով իրավիճակը բարենպաստ է եղել, տեղական դեպքեր չեն գրանցվում։ Արձանագրվել են միայն բերովի դեպքեր չպատվաստված կամ թերի պատվաստված անձանց շրջանում:

2 Февраль 2019 - 08:59 AMT
Армения предоставит Грузии 30,000 доз вакцины против кори. Об этом на своей странице в Facebook заявил министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
«В целях помощи Грузии, по моему приказу, мы предоставим им 30,000 доз вакцины против кори, чтобы наша соседняя страна более эффективно и быстро боролась со вспышками кори, поскольку, как знаете, болезни не знают границ»,- отметил министр.
По его словам, он обсудил тему вспышки кори со своим грузинским коллегой Давидом Сергеенко, который сообщил Торосяну, что в Грузии на данный момент зарегистрировано 1028 новых случаев кори, что обусловлено тем, что в 90-е годы многие дети не были привиты.
«Я также узнал, что 50-60 случаев в день сократились до 35 в день благодаря противоэпидемическим мерам, предпринимаемым в Грузии, включая интенсивную вакцинацию населения в возрасте 20-40 лет»,- написал Торосян.
Министр добавил, что, к счастью, последний случай кори в Армении был зафиксирован в 2007 году, благодаря высоким показателям вакцинации против этой болезни. В последний раз болезнь завезли в Армению в декабре 2018 года, когда в страну прибыл больной корью пассажир из РФ. Однако распространения в РА заболевания удалось избежать.
«Призываю всех пройти все прививки, предусмотренные национальной программой иммунизации, и, в случае жалоб, обращаться к врачу»,- заключил министр.
С начала 2019 года в масштабах всей Грузии были зафиксированы сотни заболевания корью, 3 из которых с летальным исходом. Более 56% случаев заболевания выявлены у населения в возрасте от 20 до 40 лет, 8% – у детей в возрасте до 1 года. Отмечается, что ситуация с корью неблагоприятна и в европейских странах.
С 1 января 2019 года все плановые прививки в Грузии стали обязательными. При приеме в школу или в детский сад нужно будет представить документ, подтверждающий, что ребенку были своевременно сделаны все прививки.
Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, за шесть месяцев 2018 года в Грузии было выявлено более тысячи случаев кори. Таким образом, Грузия находится среди семи стран Европы, где случаи распространения кори сильно возросли. В этом списке Грузия занимает третье место, на первом — Сербия, а на втором — Украина.