Եվրամիությունն ընդլայնել է պատժամիջոցներն Իրանի դեմ բալիստիկ հրթիռների փորձարկումների պատճառով: Այդ մասին ասվում է ԵՄ Խորհրդի կայքում:
«Խորհուրդը խորապես մտահոգված է մի քանի անդամ պետությունների տարածքում Իրանի կողմից իրականացվող թշնամական գործունեությամբ: Այդ կապակցությամբ ԵՄ Խորհուրդը որոշել է ցուցակում ընդգրկել ևս 2 ֆիզիկական և 1 իրավաբանական անձի»,-ասվում է կոմյունիկեում:
Փաստաթղթում չի նշվում, թե որ քաղաքացիների և որ ընկերության մասին է խոսքը, գրում է «Վեդոմոստին:
ԵՄ-ն կոչ է անում Իրանին «անհապաղ վերջ տալ անընդունելի գործունեությանը՝ բալիստիկ հրթիռների փորձարկումներին, կասեցնել համապատասխան տեխնոլոգիաների տարածումը տարածաշրջանում: ԵՄ-ն մտահոգված է, որ Թեհրանը փորձում է ավելացնել բալիստիկ հրթիռների ճշգրտությունն ու հեռահարությունը, ասվում է փաստաթղթում:
ԵՄ-ն կոչ է անում Իրանին ձեռնպահ մնալ բալիստիկ հրթիռների փորձարկումներից:
Հունվարին Գերմանիան, Ֆրանսիան և Մեծ Բրիտանիան վճարային մեխանիզմ են ստեղծել Իրանի հետ առևտրի համար, չնայած ԱՄՆ պատժամիջոցներին: Այդ մեխանիզմի միջողով եվրոպական երկրները մտադիր են պահպանել 2015-ին կնքված Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագիրը: Այն սպառնալիքի տակ է հայտնվել, քանի որ ԱՄՆ-ն դուրս է եկել համաձայնագրից 2018-ի մայիսին՝ վերականգնելով պատժամիջոցներն Իրանի դեմ:

Евросоюз расширил санкции против Ирана из-за испытаний баллистических ракет. Об этом говорится на сайте Совета ЕС.
«Совет глубоко обеспокоен враждебной деятельностью, осуществляемой Ираном на территории нескольких государств-членов. В этой связи Совет ЕС постановил включить в список два физических лица и одно юридическое лицо», – говорится в коммюнике.
В документе не уточняется, о каких гражданах и компании идет речь, пишут «Ведомости».
ЕС призывает Иран «немедленно положить конец неприемлемой деятельности» – испытанию баллистических ракет, остановить распространение соответствующих технологий в регионе. ЕС обеспокоен стремлением Тегерана увеличить точность и дальность баллистических ракет, отмечается в документе. «Совет ЕС призывает Иран воздерживаться от пусков баллистических ракет, которые несовместимы с резолюцией 2231 Совета безопасности ООН», – говорится в коммюнике.
Деятельность Ирана углубляет недоверие и способствует нестабильности в регионе, считают в ЕС. Совет ЕС также выразил озабоченность «в связи с наращиванием в регионе военного потенциала».
В конце января Германия, Франция и Великобритания создали платежный механизм для поддержания торговли с Ираном, несмотря на санкции США. С помощью этого механизма европейские страны хотят сохранить подписанное в 2015 г. международное соглашение о ядерной программе Ирана. Оно оказалось под угрозой после того, как США вышли из него в мае 2018 г. и восстановили санкционный режим против Ирана, запрещающий компаниям вести бизнес с Ираном.