Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդ և Ազգային ժողովի խոսնակ Խուան Գուաիդոն չի բացառել, որ երկրի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին պաշտոնանկ անելու և հումանիտար օգնությունը պարտադրելու համար ԱՄՆ-ն կարող է ներխուժել երկիր:
AFP-ին տված հարցազրույցում նա հայտարարել է, որ պատրաստ է անել այն ամենն, ինչ անհրաժեշտ է «մարդկային կյանքեր փրկելու համար»,-գրում է ՌԲԿ-ն:
Մադուրոն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ չի ընդունի «կեղծ հումաիտար օգնությունը»: Ըստ նրա, ճգնաժամը Վենեսուելայում «հրահրված է Վաշինգտոնի կողմից» ներխուժումն արդարացնելու համար: Գուաիդոն, որն իրեն նախագահ է հռչակել, փորձում է ԱՄՆ-ից հումանիտար օգնոթյուն ստանալ: Սակայն, այդ օգնությունը մնացել է Կոլումբիայի պահեստներում, քանի որ Վենեսուելայի զինվորականներն արգելակում են դրա մուտքը երկիր:
Վաշինգտոնը հնարավոր է համարում իր ռազմական միջամտությունը Վենեսուելայի իրավիճակին: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը CBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
ԱՄՆ-ն և Լատինական Ամերիկայի երկրների մեծ մասը ճանաչել է նրան որպես օրինական ղեկավար: Կատարվող իրադարձությունները հակասահմանադրական է համարում Ռուսաստանը: Մադուրոյին աջակցություն է հայտնել Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը:

9 Февраль 2019 - 06:53 AMT
Лидер оппозиции Венесуэлы и спикер Национального собрания страны Хуан Гуаидо не стал исключать вариант вторжения США с целью заставить президента страны Николаса Мадуро принять гуманитарную помощь и оставить власть.
В интервью AFP политик заявил, что готов сделать «все, что необходимо чтобы спасти человеческие жизни». Вместе с тем он признал, что американское вмешательство является «очень спорным вопросом», пишет РБК.
Мадуро ранее пообещал не впускать в страну «фальшивую гуманитарную помощь». По его словам, кризис в Венесуэле был «сфабрикован Вашингтоном» для оправдания вторжения.
Гуаидо, объявивший себя в январе временным президентом страны, пытается доставить в Венесуэлу из США гуманитарную помощь. Однако, она застряла на складах в Колумбии, поскольку венесуэльские военные не пускают ее в страну.​
Политический кризис в Венесуэле обострился после того, как Гуаидо объявил себя президентом. Его поддержали США, ряд стран Латинской Америки, о готовности признать Гуаидо заявили и ряд европейских стран. Россия, Турция, Куба выразили поддержку Мадуро. Армия Венесуэла также остается верной действующему президенту.
Помимо политического кризиса, в Венесуэле тяжелая экономическая ситуация. По данным МВФ, в 2018 году ВВП страны сократился на 18%. Кроме того, в стране гиперинфляция, дефицит продовольствия и товаров первой необходимости.