Իրանը կշարունակի բազմապատկել իր ռազմական հզորությունն ու զարգացնել հրթիռային տեխնոլոգիաները: Այդ մասին հայտարարել է երկրի նախագահ Հասան Ռոհանին: Նա նշել է, որ դրա համար Թեհրանին Արևմուտքի թույլտվությունը հարկավոր չէ:
«Մենք կշարունակենք ավելացնել մեր ռազմական հզորությունը: 40 տարում, և հատկապես վերջին 5 տարում, մեր հնարավորություններն այդ ոլորտում ապշեցնում են աշխարհը»,-ասել է Ռոհանին տոնական միջոցառումների ժամանակ՝ նվիրված Իսլամական հեղափոխության 40-րդ տարեդարձին, գրում է «Կոմերսանտը»:
Նա նշել է, որ անկախ ԱՄՆ և Իսրայելի պատժամիջոցներից, Իրանը շարունակելու է ընթանալ իր ընտրած ուղղությամբ:
Իրանը սեփական հրթիռային ծրագիրը զարգացնում է 1990-ականներից: Իրանը հրաժարվում է բանակցել հրթիռային ոլորտի սահմանափակման շուրջ, ինչի համար էլ քննադատվում է ԱՄՆ և արևմտյան այլ երկրների կողմից:

11 Февраль 2019 - 11:06 AMT
Иран продолжит наращивать свою военную мощь и работать над ракетной программой. Об этом заявил президент страны Хасан Роухани. Он отметил, что Тегерану не требуется для этого разрешения Запада.
«Мы продолжим наращивать военную мощь. За 40 лет, и в особенности за последние 5 лет, наши возможности в этой области поражают весь мир»,— сказал господин Роухани во время праздничных мероприятий, приуроченных к 40-й годовщине Исламской революции, пишет «Ъ».
Он отметил, что, несмотря на санкции со стороны США и Израиля, Иран продолжит идти выбранным курсом.
Иран развивает свою ракетную программу с 1990-х годов. Переговоры по ограничению ракетной отрасли страна вести отказывается, за что ее критикуют США и другие западные страны.