19 Փետրվար 2019 - 09:20 AMT
Վենեսուելան 300 տոննա հումանիտար օգնություն կստանա Ռուսաստանից: Այդ մասին իր հեռուստաուղերձում հայտարարել է Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն: Նա ասել է, որ մարդասիրական բեռները, այդ թվում պարենն ու դեղորայքը, երկիր կհասնեն արդեն փետրվարի 20-ին:
Ըստ Մադուրոյի, կառավարությունը Կարակասում «արժանապատվորեն վճարել է» այդ առաքումների համար: Ապրանքները կառաքվեն Վենեսուելա «օրինական ճանապարհով»՝ նշելով, որ հումանիտար օգնությունը տրամադրվել է Ռուսաստանի, Չինաստանի, Թուրքիայի, այլ երկրների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի կողմից, գրում է Deutsche Welle-ն:
Միաժամանակ Մադուրոn կրկին խստորեն քննադատել է հումանիտար օգնության առաքումներն ԱՄՆ-ից՝ Վենեսուելայի ինքնահռչակ ժամանակավոր նախագահ Խուան Գուաիդոյի խնդրանքով, դա «շոու» անվանելով: Վենեսուելայի նախագահը կտրականապես դեմ է ամերիկյան օգնության ներմուծմանը երկիր՝ վախենալով, որ Վաշինգտոնը կօգտագործի այդ առաքումները որպես քողարկում զինված ներխուժման համար:
ԱՄՆ-ն և Լատինական Ամերիկայի երկրների մեծ մասը ճանաչել է նրան որպես օրինական ղեկավար: Կատարվող իրադարձությունները հակասահմանադրական է համարում Ռուսաստանը: Մադուրոյին աջակցություն է հայտնել Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը:

Венесуэла ожидает 300 тонн гуманитарной помощи из России. Об этом сообщил глава Венесуэлы Николас Мадуро в телеобращении к народу. Он сказал, что гуманитарные грузы, в том числе продовольствие и медикаменты, прибудут в страну уже 20 февраля.
По словам Мадуро, правительство в Каракасе «с достоинством оплатило» эти поставки. Товары будут доставлены в Венесуэлу «легально», добавил он, уточнив, что гуманитарная помощь предоставлена Россией, Китаем, Турцией, другими странами, а также ООН, пишет Deutsche Welle.
Одновременно Николас Мадуро вновь резко раскритиковал запланированные поставки гуманитарной помощи из США по просьбе самопровозглашенного временного президента Венесуээлы Хуана Гуайдо, назвав их «шоу» и «одурачиванием». Глава Венесуэлы возражает категорически против допуска американской помощи в страну, опасаясь, что Вашингтон использует эти поставки как прикрытие для вооруженной интервенции.
В Венесуэле, страдающей от глубокого экономического кризиса, продолжается борьба за власть между Мадуро и Гуайдо. Хуана Гуайдо признали временным президентом Венесуэлы около 50 стран, в том числе США и Германия. В то же время Россия, Китай и другие государства по-прежнему считают легитимным президентом Венесуэлы Николаса Мадуро. Силовые структуры Венесуэлы тоже сплоченно поддерживают Мадуро.