22 Փետրվար 2019 - 13:52 AMT
Հայտնի ռուս լրագրող Լեոնիդ Պարֆյոնովի «Նամեդնի» հաղորդումը, որը եթեր էր դուրս գալիս 1990-2004թթ. ռուսական ՆՏՎ ալիքով, այսուհետ կցուցադրվի YouTube տեսահոսթինգում: Այդ մասին իր թվիթերյան միկրոբլոգում հայտնել է պրոդյուսեր Իլյա Օվչարենկոն:
Առաջին եթերաշրջանում 6 թողարկում կլինի՝ նվիրված Ռուսաստանի պատմությանը 1946-1951թթ., հայտնում է Snob.ru-ն: Առաջին հաղորդումը կթողարկվի մարտի 16-ին:
Պրոդյուսերը նշել է, որ հատուկ «Նամեդնիի» նորացված ձևաչափի համար նկարահանող խումբ է հավաքվել, քանի որ YouTube-ում աշխատանքի յուրահատկությունը տարբերվում է հեռուստատեսային աշխատանքից:
«Նամեդնի» հաղորդումը եթեր է հեռարձակվել 1990-2004թթ. ռուսական Կենտրոնական հեռուստատեսությամբ, իսկ հետո՝ ՆՏՎ-ով: Հաղորդումը փակվեց, երբ արգելվեց եթեր թողարկել Լեոնիդ Պարֆյոնովի հարցազրույցը չեչեն ահաբեկիչ Զելիմխան Յանդարբիևի այրու հետ: Հեռուստահաղորդավարին ազատեցին աշխատանքից:

Авторская программа журналиста Леонида Парфенова «Намедни» будет выходить на видеохостинге YouTube, написал в твиттере продюсер Илья Овчаренко.
В первом сезоне будет шесть выпусков, посвященных истории России с 1946 по 1951 годы, рассказал Овчаренко «Снобу». Первый эпизод выйдет 16 марта.
«Намедни» (на YouTube — ред.) задумывались еще тогда, когда был «Парфенон» (другая авторская программа Парфенова, которая выходит на видеохостинге, — ред.). Достаточно быстро нашлись партнеры, а после запуска их станет еще больше, потому что к такому проекту потянутся», — рассказал Овчаренко.
Продюсер отметил, что специально для обновленного формата «Намедни» собиралась специальная съемочная команда, поскольку специфика работы на YouTube отличается от работы на телевидении.
Программа «Намедни» выходила с 1990-го по 2004 год сначала на втором канале Центрального телевидения, затем на НТВ. Передачу закрыли после того, как показ интервью Леонида Парфенова с вдовой чеченского террориста Зелимхана Яндарбиева запретили пускать в эфир. Самого телеведущего также уволили.