23 Փետրվար 2019 - 11:42 AMT
Սիրիայից զորքերը դուրս բերելուց հետո ԱՄՆ-ն մտդիր է մոտ 400 զինծառայող թողնել այդ երկրում: Այդ մասին հայտնել են մի շարք լրատվականներ ԱՄՆ աշխատակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյայի վրա հղումով:
Մինչդեռ Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Սարա Սանդերսը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը մտադիր է որոշ ժամանակով մոտ 200 զինծառայող թողնել Սիրիայում: Այդ քայլը նա բացատրել էր տարածաշրջանում խաղաղությունը պաշտպնելու անհրաժեշտությամբ, այտնում է Deutsche Welle-ն:
2014-ի օգոստոսին ԱՄՆ գլխավորած միջազգային կոալիցիան գործողություն սկսեց «Իսլամական պետություն» ջիհադական կազմավորման դեմ: Նույն տարվա սեպտեմբերին այն առաջին հարվածները հասցրեց ԻՊ օբյեկտներին Սիրիայում: 2018-ի դեկտեմբերին ԱՄՆ նախագահ Թրամփը հայտարարեց ամերիկյան զորքերը դուսր բերելու մասին՝ հայտարարելով, որ ահաբեկիչներն արդեն պարտվել են:
2019-ի հունվարին ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն և կոալիցիայի ներկայացուցիչը հայտարարեցին, որ ԱՄՆ զինծառայողները սկսել են հեռանալ Սիրիայից: Վաշինգտոնը չի հրապարակել զորքերի դուրս բերման ծրագիրն անվտանգության նկատառումներից:

После вывода своих войск из Сирии США намерены оставить в этой ближневосточной стране около 400 военнослужащих. Об этом ряд информагентств сообщили 22 февраля, ссылаясь на высокопоставленного представителя администрации президента.
Официальный представитель Белого дома Сара Сандерс заявила, что Вашингтон хочет на определенное время оставить в Сирии группу «примерно из 200» военнослужащих. Подобный шаг она объяснила «защитой мира» в регионе, пишет Deutsche Welle.
В августе 2014 года международная коалиция во главе с Соединенными Штатами начала операцию против джихадистской группировки «Исламское государство» (ИГ) в Ираке. В сентябре того же года она нанесла первые удары по объектам ИГ в Сирии.
В декабре 2018 года президент США Дональд Трамп объявил, что из Сирии будут выведены все американские военнослужащие. Он объяснил это решение тем, что победа над террористами уже одержана. Не согласные с этим шагом министр обороны США Джеймс Мэттис и спецпредставитель Соединенных Штатов по борьбе с ИГ Бретт Макгёрк ушли в отставку вскоре после заявления Трампа.
В январе 2019 года госсекретарь США Майкл Помпео и представитель коалиции заявили, что американские военнослужащие начали покидать Сирию. Вашингтон не раскрыл детали плана вывода войск, сославшись на соображения безопасности.