26 Փետրվար 2019 - 06:47 AMT
«Ես ներողություն եմ խնդրում իմ բոլոր թերացումների համար…վերջին տարիներին, երբ ես արտաքին գործերի նախարար եմ եղել…Ես շնորհակալ եմ Իրանի ժողովրդին և պաշտոնյաներին»,-գրել է նա Instagram-ի իր էջում:
Զարիֆի պաշտոնանկության պատճառը չի նշվում: Իրանի IRNA պետական լրատավական գործակալությունը մեջբերել է Զարիֆի օգնական Աբբաս Մուսավիի խոսքը, որը հաստատել է Իրանի ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնանկությունը, գրում է «Վեդոմոստին»:
Զարիֆն Իրանի ԱԳ նախարար էր նշանակվել 2013-ի օգոստոսին, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնության կնքումից 2 տարի առաջ: Համաձայնագրով Իրանը չպետք է զարգացնի իր միջուկային ծրագիրն ու չպետք է միջուկային զենքի վրա աշխատի՝ միջազգային պատժամիջոցների չեղարկման դիմաց:

Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф подал в отставку.
«Я прошу прощения у вас за все недоработки… в последние годы, когда я был министром иностранных дел… Я благодарю иранский народ и чиновников», – написал он на своей странице в Instagram.
Причина, по которой он ушел в отставку, не указана. Государственное иранское информационное агентство IRNA процитировало помощника Зарифа Аббаса Мусави, который подтвердил отставку руководителя МИД Ирана,пишут «Ведомости».
Зариф был назначен министром иностранных дел в августе 2013 года, за два года до того, как Иран согласился свернуть свою ядерную программу, и пообещал не разрабатывать ядерное оружие в обмен на отмену международных санкций.