27 Փետրվար 2019 - 08:01 AMT
Ռեժիսոր Ալեխանդրո Գոնսալես Ինյարիտուն կգլխավորի Կաննի 72-րդ կինոփառատոնի ժյուրին, որը տեղի կունենա մայիսին: Այդ մասին հայտնել է փառատոնի կազմկոմիտեն:
«Իմ կարիերայի սկզբից ի վեր Կաննի կինոփառատոնը շատ կարևոր էր ինձ համար: Ես շատ շոյված եմ և ուրախ եմ վերադառնալ այստեղ և անսահման հպարտ եմ՝ նախագահելու ժյուրին»,-ասել է ռեժիսորը՝ հավելելով, որ «կինոն դա մոլորակի երակներն են, իսկ փառատոնը՝ սիրտը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Անհավանական է, որ Ալեխանդրո Գոնսալես Ինյարիտուն համաձայնություն է տվել գլխավորելու ժյուրին: Առաջին անգամ Կաննի փառատոնի նախագահը մեքսիկացի դերասան կլինի: Կաննում ամեն տեսակի կինո են ընդունում, և «Բաբելոն» ֆիլմի հեղինակի ներկայության շնորհիվ մենք կմեծարենք մեքսիկական կինոն»,-ասվում է փառատոնի նախագահի և գլխավոր տնօրենի համատեղ հայտարարության մեջ:
2019-ին Կաննի կինոփառատոնը կանցնի մայիսի 14-25-ը:
Ալեխանդրո Գոնսալես Ինյարիտուն հայտնի մեքսիկացի ռեժիսոր է, սցենարիստ և պրոդյուսեր: Նա առաջին մեքսիկացին է, որը 2006-ին արժանացել է Կաննի կինոփառատոնի մրցանակին «Լավագույն ռեժիսոր» անվանակարգում և առաջին մեքսիկացին է, որը ներկայացվել է «Օսկարի» նույն անվանակարգում «Բաբելոն» ֆիլմի համար:
Ինյարիտուն կրկնակի օսկարակիր է որպես լավագույն ռեժիսոր 2015 և 2016թթ., «Բերդմեն» և «Վերապրածը» ֆիլմերի համար: «Վերապրածը» ֆիլմի համար նա նաև «Ոսկե գլոբուս» է ստացել ռեժիսորական աշխատանքի համար:

Режиссер Алехандро Гонсалес Иньярриту станет председателем жюри 72-го Каннского кинофестиваля, который состоится в мае. Об этом сообщил оргкомитет фестиваля.
«С начала моей карьеры Каннский фестиваль был для меня очень важен. Я очень польщен и рад вернуться сюда в этом году, и безгранично горд председательствовать в жюри», – отметил режиссер, добавив, что «кино – это вены планеты, а этот фестиваль – сердце», пишет ТАСС.
«Это невероятно, что Алехандро Гонсалес Иньярриту согласился войти в состав жюри, впервые председателем Каннского фестиваля будет мексиканский артист. Канны – это место любого вида кино, и благодаря присутствию автора фильма «Вавилон» (Babel, 2006 год) мы чествуем мексиканское кино», – говорится в совместном заявлении президента и генерального директора фестиваля Пьера Лескюра и Тьеро Фремо.
В 2019 году Каннский кинофестиваль пройдет с 14 по 25 мая.
Алехандро Гонсалес Иньярриту – мексиканский режиссер, сценарист и продюсер. Он стал первым мексиканцем, удостоенным приза Каннского фестиваля (2006) в номинации «лучший режиссер», и первым мексиканцем, номинированным в аналогичной категории на «Оскар» (2007); в обоих случаях – за фильм «Вавилон» (Babel, 2006). Является обладателем двух «Оскаров» (2015, 2016) как лучший режиссер – за картины «Бердмэн» (Birdman, 2014) и «Выживший» (The Revenant, 2015). Также за режиссерскую работу в фильме «Выжившии» получил «Золотой глобус» (2016) и премию Дэвида Линча, присужденную Британской киноакадемией (2016).