ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Հյուսիսային Կորեայի նախագահ Կիմ Չեն Ինը Վիետնամում կայացած բանակցություններում համաձայնության չեն եկել: Այդ մասին հայտնել է Թրամփը մամուլի ասուլիսում:
Երկու երկրների նախագահները քննարկել են ապամիջուկայնացման և Հյուսիսային Կորաեյի տնտեսական զարգացման տարբերկաները: ԱՄՆ նախագահը հավելել է, որ երկու կողմերի թիմերն ակնկալում են շարունակել բանակցություններն ապագայում: Չնայած պայմանավորվածությունների բացակայությանը, Թրամփն «արդյունավետ է» համարում բանակցությունները, գրում է Deutsche Welle-ն:
«Նրանք ուզում էին, որ պատժամիջոցներն ամբողջությամբ չեղարկվեն, բայց մենք չենք կարող գնալ դրան»,-ասել է Թրամփը: Ըստ նրա, Կիմ Չեն Ինն առաջարկել է ապամոնտաժել Յոնբենի միջուկային օբյեկտը բոլոր պատժամիջոցները չեղարկելու դիմաց: Իսկ ամերիկյան կողմը պահանջել է բոլոր միջուկային օբյեկտների ապամոնտաժում:
Թրամփը նշել է նաև, որ նույնիսկ առանց համաձայնության Հյուսիսային Կորեայի առաջանորդը խոստացել է չշարունակել միջուկային փորձարկումները:
ԱՄՆ նախագահը հայտնել է, որ երկկողմ համաձայնագիրն արդեն պատրաստ էր ստորագրման, սակայն, կողմերը որոշել են հրաժարվել դրանից:
Թրամփը հայտնել է նաև, որ հաջորդ գագաթնաժողովի անցկացմանն անդրադարձ չի եղել:
Գագաթնաժողովն ավարտվել է նախատեսվածից մի քանի ժամ շուտ, առանց համատեղ հայտարարության հրապարակման: Երկու նախագահների համատեղ ճաշկերույթը չեղարկվել է:

28 Февраль 2019 - 08:49 AMT
На переговорах в Ханое президента США Дональда Трампа и председателя Госсовета КНДР Ким Чен Ына, закончившихся 28 февраля, не было достигнуто никаких соглашений. Об этом заявил Трамп на пресс-конференции по итогам встречи.
Лидеры двух стран обсудили различные варианты по реализации денуклеаризации и экономического развития Северной Кореи, заметил президент США он, подчеркнув, что команды обеих сторон рассчитывают продолжать переговоры в будущем. Несмотря на отсутствие договоренностей, в Трамп считает прошедшие переговоры «продуктивными», пишет Deutsche Welle.
«В принципе, они хотели, чтобы санкции были сняты полностью, но мы не смогли этого сделать», – указал Трамп. По его словам, Ким Чен Ын предложил демонтаж ядерного объекта в Йонбене в обмен на снятие всех санкций. Американская же сторона потребовала демонтажа всех ядерных объектов.
Трамп отметил вместе с тем, что даже без достижения соглашения лидер Северной Кореи пообещал не продолжать атомные испытания. «Мы стали намного ближе друг к другу, чем год назад», – подчеркнул президент США. Глава Белого дома сообщил, что двустороннее соглашение уже было готово к подписанию, однако стороны решили отказаться от него. Трамп подчеркнул, что решение не заключать конкретных договоренностей с КНДР по итогам саммита не было принято им единолично.
Президент США также сообщил, что проведение следующего саммита не обсуждалось.
Саммит завершился на несколько часов раньше запланированного времени без обнародования совместного заявления. Совместный обед двух лидеров был отменен.