28 Փետրվար 2019 - 13:18 AMT
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, ի պատասխան հայ լրագրողի՝ Բաքվում Խոջալուի իրադարձություններին նվիրված երթին ՌԴ խորհրդարանական պատվիրակության մասնակցության մասին հարցին, ասել է, որ ՌԴ ԱԳՆ-ն այդ միջոցառման համակազմակերպիչը չի եղել:
«Ավելի ճիշտ կլիներ, որ իրենց հարցնեիք, թե ինչպես են իրենք ինքնակազմակերպվել։ ՌԴ ԱԳՆ-ն այդ միջոցառման համակազմակերպիչ չի եղել», – ասել է Զախարովան՝ հորդորելով դիմել երթի մասնակիցներին և անձամբ նրանց ուղղել բոլոր հարցերը։
Նա նշել է նաև, որ ՌԴ-ն «մեծ ջանքեր է գործադրել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ»:
«Արցախյան հակամարտությունը բազմաթիվ անմեղ մարդկանց մահվան և տառապանքի պատճառ է դարձել՝ և ադրբեջանցիների, և հայերի։ Ռուսաստանը միշտ այն մեծ ողբերգություն է համարել և շարունակում է համարել։ Ինձ թվում է, որ սա հայտնի դիրքորոշում է, սակայն ես կցանկանայի այն վերահաստատել», – ասել է Զախարովան։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի Դաշնության Խորհրդում ունեցած ելույթում անդրադարձել է Սումգայիթյան ջարդերի տարելիցին, Արցախյան հիմնահարցին և վերջերս Բաքվում տեղի ունեցած հակահայկական ակցիային ռուսաստացի որոշ պատգամավորների մասնակցությանը:

Официальный представитель МИД России Мария Захарова 28 февраля на брифинге в ответ на вопрос армянского журналиста об участии российских депутатов в антиармянском шествии в Баку, посвященном событиям в Ходжалу, заявила, что МИД РФ не является соорганизатором «этого мероприятия».
«Мне кажется, было бы справедливо относительно того, как они самоорганизовались, задать вопрос именно им, направить вопрос непосредственным участникам этого мероприятия. Министерство иностранных дел России не являлось соучредителем, соорганизатором данного мероприятия», – отметила Захарова.
«Я бы хотела сказать, что страшный кровавый карабахский конфликт принес смерть и страдания множеству невинных людей, и азербайджанцам, и армянам. Россия всегда считала и продолжает считать это огромной трагедией», – подчеркнула она.
По словам Захаровой, Россия «прилагает значительные, большие, решительные усилия по содействию сторонам в поиске путей мирного урегулирования этого конфликта».
27 февраля спикер парламента Армении Арарат Мирзоян выступил на пленарном заседании Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации и затронул тему участия некоторых российских парламентариев в антиармянской акции, прошедшей в Баку.