2 Մարտ 2019 - 06:40 AMT
«Այցը կայանալու է մարտին, սակայն մանրամասները դեռ հայտնի չեն»,-ասվում է Վրաստանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, հայտնում է «Գրուզիա օնլայնը»:
Սա Զուրաբիշվիլիի առաջին այցը կլինի Հայաստան նախագահի կարգավիճակում: Տարածաշրջանային այցերը Վրաստանի նախագահը սկսել է Ադրբեջանից:
Զուրաբիշվիլին առաջին կինն է Վրաստանի նախագահի պաշտոնում: Նրա եդրմնակալությանը զուգահեռ ուժի մեջ է մտել Վրաստանի նոր սահմանադրությունը, որով պետության ղեկավարի իրավունքներն ու լիազորությունները զգալիորեն սահմանափակվել են: Բացի այդ, Զուրաբիշվիլիի լիազորությունների ժամկետը, որպես բացառություն, 5-ի փոխարեն սահմանվել է 6 տարի: 2024-ից նախագահին ընտրելու են ընտրիչների կոլեգիայի 300 անդամները:

Пятый президент Грузии Саломе Зурабишвили посетит Армению с двухдневным официальным визитом.
«Визит запланирован на март, однако детали пока неизвестны», — говорят в пресс-службе президента Грузии, пишет «Грузия-Онлайн».
Это первый визит Зурабишвили в Армению в статусе президента. Региональный вояж она начала с Азербайджана.
Зурабишвили стала первой женщиной на посту президента Грузии. С момента принятия ею присяги вступила в силу новая конституция Грузии. Согласно внесенным в 2017 году изменениям, права и полномочия главы государства значительно урезаны. Кроме того, срок полномочий Зурабишвили в виде исключения увеличен с пяти до шести лет, и с 2024 года президента будут избирать 300 членов избирательной коллегии.