ԱՄՆ Ալաբամա և Ջորջիա նահանգներում տորնադոյից առնվազն 23 մարդ է զոհվել:
Ըստ ոստիկանության ներկայացուցչի, զոհերի թվում կան անչափահասներ, զոհերի թիվը դեռևս կարող է աճել: Ավելի քան 40 տուժած կա, մոտ 10,000 տեղաբնակ մնացել է առանց էլեկտրականության, հայտնում է Lenta.ru-ն CNN-ի վրա հղումով:
2 մրրկահողմ է գրանցվել մարտի 3-ին: Տարերքը տասնյակ շինություններ է վնասել, այդ թվում օդանավակայան և հրշեջ կայան: Ալաբամայի նահանգապետ Քեյ Այվին երկարացրել է արտակարգ իրավիճակի տևողությունը, որը հայտարարվել էր նախորդ ամիս տորնադոյի և այլ եղանակային պայմանների պատճառով:
Տուժածներին աջակցություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը: «Ալաբամայի և մերձակայքի հիանալի մարդկանց՝ զգույշ եղեք, հոգացեք ձեր անվտանգության մասին: Տորնադոն և փոթորիկներն, իրոք, սարսափելի էին, դրանք կարող են կրկնվել: Զոհվածների հարազատներին և բարեկամներին, ինչպես նաև վիրավորներին՝ Աստված օրհնի ձեզ»,-գրել է նախագահը Twitter-ում:

По меньшей мере 23 человека погибли в результате торнадо в американских штатах Алабама и Джорджия.
По словам представителя полиции, среди жертв есть несовершеннолетние и список погибших впоследствии может вырасти. Пострадали более 40 человек, около десяти тысяч местных жителей остались без электричества из-за поврежденных линий электропередачи, пишет Lenta.ru со ссылкой на CNN.
Два смерча обрушились на жилые районы 3 марта. Стихия уничтожила десятки построек, в том числе аэропорт и пожарную станцию.
Губернатор штата Алабама Кей Айви в связи с происшествием продлил статус чрезвычайного положения, объявленный в прошлом месяце из-за торнадо и других погодных условий.
Пострадавших поддержал президент США Дональд Трамп. «Прекрасным людям Алабамы и окрестных местностей: пожалуйста, будьте осторожны, заботьтесь о безопасности. Торнадо и ураганы были действительно ужасны, и они могут повториться. Родным и друзьям погибших, а также раненым — да благословит вас Господь!» — написал президент у себя в Twitter.