Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովը Բաքվում գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի ԱԳՆ ղեկավար Միրոսլավ Լայչակին ասել է, թե «Հայաստանի ղեկավարության վերջին հայտարարությունները միտված չեն խաղաղության»:
Դիմելով Լայչակին՝ Մամեդյարովն ասել է, որ նա Երևան այցի ժամանակ պետք է հարցնի ՀՀ ղեկավարությանը. «Հիմա մեր ժողովրդներին խաղաղությա՞ն ենք պատրաստելու, թե այլ ուղղությամբ», հայտնում է Interfax.az-ը:
«ՀՀ ղեկավարության վերջին հայտարարությունները միտված չեն խաղաղության: Օրինակ, ՀՀ ԱԱԾ ղեկավարի վերջին հայտարարությունը: Այդ հարցի վերաբերյալ ես այսօր հեռախոսազրույց եմ ունեցել ԵԱՀԿ ՄԽ ռուս համանախագահի հետ»,-ասել է Մամեդյարովը մամուլի ասուլիսում:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը բանակցությունների միակն ձևաչափն է, որն ընդունում են հակամարտության բոլոր կողմերը: Այդ ձևաչափի ցանկացած փոփոխություն պետք է համաձայնեցվի հակառակ կողմի հետ»,-ասել է իր հերթին Լայչակը:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանն Արցախ կատարած այցի ընթացքում անդրադարձել է «Արցախը հանձնելու մասին» խոսակցություններին. նա նշել է, որ գործող իշխանությունները «ոչ մի թիզ հող հանձնելու նպատակ չունեն»:
«Վերաբնակեցման ծրագիրն իմ և մեր բոլորի օբյեկտիվ գնահատականով մեր երկրի անվտանգության հիմնական երաշխիքն է լինելու։ Որովհետև այն խոսքերը, այն արտահայտությունները և այն մարդիկ, որոնք միշտ շահարկում են թեման, թե հողերը հետ են տալու, բանակցելու են, զիջելու են և այլն, այդ ծրագրի արդյունքում մենք հստակ ուղերձ ենք տալու ամբողջ հայ ժողովրդին և ամբողջ աշխարհին, որ մենք ոչ մի թիզ հող հետ հանձնելու նպատակ չունենք, այլ ընդհակառակը, մեր հողերում պետք է բնակվեն մեր հայրենակիցները և շենացնեն մեր երկիրը»,- ասել է Վանեցյանը։

5 Март 2019 - 13:25 AMT
Глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров попросил действующего председателя ОБСЕ, главу МИД Словакии Мирослава Лайчака в ходе визита на следующей неделе в Ереван задать армянскому руководству вопрос: «Мы будем готовить наши народы к миру или к другому направлению?».
По словам Мамедъярова, он обсудил с российским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым последние заявления руководства Армении по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, пишет «Интерфакс-Азербайджан».
«Последние заявления руководства Армении не нацелены на мир. Например, последнее заявление главы СНБ. Я по данному вопросу сегодня говорил по телефону с российским сопредседателем Минской группы ОБСЕ (Игорем Поповым – ред.)», – сказал Мамедъяров на пресс-конференции.
«Минская группа ОБСЕ является единственным форматом для переговоров, признанным всеми сторонами конфликта. Любое изменение этого формата должно быть согласовано с противоположной стороной», – заявил, в свою очередь, Лайчак.
Ранее глава Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян в ходе своего визита в Республику Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику) затронул тему о планах «сдать земли Арцаха Азербайджану», отметив, что у действующих властей РА нет таких планов.
«Программа перезаселения, по моей и нашей общей объективной оценке, станет основной гарантией безопасности нашей страны. Потому что те слова, те выражения и те люди, которые вечно спекулируют на том, что «земли вернут, уступят, будут вести переговоры» и т.д., в результате этой программы мы направим конкретный посыл всему армянскому народу и миру, что у нас нет цели сдавать ни пяди земли. Напротив – на наших землях должны жить наши соотечественники, строить и созидать», – сказал Ванецян.