Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևորագույն նպատակն է երկրի անկախության ամրապնդումը, ինքնիշխանության պաշտպանությունն ու անվտանգությունը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բրյուսելում Euronews-ին տված հարցազրույցում:
Փաշինյանն ասել է նաև, որ Հայաստանում ավտորիտար իշխանությունը կամ բռնապետությունը որևէ շանս չի կարող ունենալ: Այդ մասին նա խոսել է՝ պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավոր է արդյոք, որ հայերի այս սերունդը միայն մեկ ազգային առաջնորդ ունենա՝ Նիկոլ Փաշինյանին, եթե նա վերընտրվի կրկին ու կրկին:
«Եթե ինձ ընտրեն ազատ և ժողովրդավարական ընտրությունների արդյունքում, դա նորմալ է: Բայց եթե Հայաստանում բռնապետական կառավարման կամ դիկտատուրայի սպառնալիք առաջանա, այն ոչ մի շանս չի ունենա: Ժողովրդավարությունը բխում է մեր ժողովրդից և մեր ազգային արժեքներից»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետը:
Անդրադառնալով տնտեսական բարեփոխումներին՝ վարչապետն ասել է. «Ժողովրդավարական համակարգի համար շատ կարևոր է ցանկացած՝ այդ թվում և տնտեսական ու քաղաքական գործընթացներում, ներգրավել ավելի ու ավելի շատ մարդկանց»:
Աշխատանքային այցով Բելգիա այցելած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ: Անդրադառնալով ՀՀ-ին տնտեսական բարեփոխումներում աջակցությանը, Յունկերը հայտնել է, որ վարչապետը մեկ շաբաթ առաջ ԵՄ-ին է ներկայացրել ճանապարհային քարտեզ՝ 13 կոնկրետ ծրագրի մասին:

7 Март 2019 - 07:44 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что нет никаких шансов возникновения в республике угрозы создания авторитарного правления. Об этом премьер заявил в интервью Euronews, отвечая на вопрос, возможно ли, что нынешнее поколение армян будет знать только одного национального лидера – Никола Пашиняна, если он будет переизбираться снова и снова.
«Если меня изберут путем свободных и демократических выборов – это нормально. Но если в Армении возникнет угроза создания авторитарного правления или диктатуры – у этого нет никаких шансов. Демократия проистекает из нашего народа и наших национальных ценностей», – отметил Пашинян.
Он отметил, что в Армении не авторитарная система управления и изменений: «Для демократической системы очень важно вовлекать все больше и больше людей в любой процесс – экономический, политический и т. д.».
По словам Пашиняна, важнейшая цель внешней политики РА – делать независимость страны все крепче, защищать суверенитет и безопасность республики.
Говоря об отношениях Армении с ЕС, премьер отметил: «У нас есть всеобъемлющее и расширенное соглашение о партнерстве с ЕС. Наше правительство полно решимости выполнять это соглашение. Это значит иметь подлинно независимую судебную систему, институциональный механизм для борьбы с коррупцией и предотвращения коррупции».