Մալայզիայում Կիմ Չեն Նամի՝ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինի ավագ եղբոր, սպանության գործով դատավարության ժամանակ դատախազությունն առանց բացատրությունների անակնկալ հանել է մեղադրանքները մեղադրյալներից մեկից: Դատավորը կարգադրել է ազատ արձակել Ինդոնեզիայի 26-ամյա քաղաքացի Սիտի Այսիային:
Մալայզիայում Ինդոնեզիայի դեսպանը գոհունակություն է հայտնել դատավճռի կապակցությամբ: Ըստ նրա, Այսիան պետք է որքան հնարավոր է շուտ հայրենիք վերադարձվի, գրում է Deutsche Welle-ն:
Սիտի Այսիան և վիետնամուհի Դոան Տխի Խուոնգը մեղադրվում էին այն բանում, որ 2017-ի փետրվարի 13-ին Կուալա Լումպուրի օդանավակայանում Կիմ Չեն Ինի դեմքին են փչել մարտական թունավոր նյարդապարալիտիկ գազը: Երկու կանանց ընտանիքները պնդում են, որ նրանք մտադիր չէին սպանել 45-ամյա Կիմին, իսկ սպանությունը թյուրիմացության հետևանքով է տեղի ունեցել:
Հարավային Կորեան կասկածում է, որ Կիմ Չեն Ինի եղբոր սպանության հետևում Հյուսիսային Կորեայի իշխանություններն են: ԱՄՆ-ն ևս Փհենյանին էր մեղադրել Կիմ Չեն Նամին թունավորելու մեջ և դրա հիման վրա նոր պատժամիջոցներ սահմանել այդ երկրի դեմ:

11 Март 2019 - 06:23 AMT
На судебном процессе в Малайзии по делу об убийстве Ким Чен Нама – старшего единокровного брата северокорейского лидера Ким Чен Ына – прокуратура без объяснения причин неожиданно сняла обвинения с одной из подсудимых. После этого судья распорядился отпустить на свободу 26-летнюю гражданку Индонезии Сити Айсиа.
Индонезийский посол в Малайзии выразил удовлетворение решением суда в Шах-Аламе. По его словам, Айсиа должна быть как можно скорее доставлена на родину, пишет Deutsche Welle.
Сити Айсиа и вьетнамка Доан Тхи Хуонг обвинялись в том, что 13 февраля 2017 года в аэропорту Куала-Лумпура они распылили в лицо Ким Чен Наму состав, содержавший VX – фосфороорганическое боевое отравляющее вещество нервнопаралитического действия. Семьи обеих женщин утверждают, что они не хотели смерти 45-летнего Кима, а убийство произошло по недоразумению.
Южная Корея подозревает, что за убийством брата Ким Чен Ына стоят власти КНДР. США тоже обвинили Пхеньян в отравлении Ким Чен Нама и на этом основании ввели новые санкции против Северной Кореи.