Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ զգուշացնելով Ադրբեջան մեկնող հայազգի ՌԴ քաղաքացիներին այդ երկրում հայերի հանդեպ խտրական վերաբերմունքի մասին:
«Ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորված լինելու պատրվակով Ադրբեջանը շարունակում է խոչընդոտել այն անձանց մուտքը երկիր, անկախ քաղաքացիությունից, որոնք անմիջական կամ անուղղակի պատկանելություն ունեն հայ ազգին: Դա պատճառաբանվում է նման անձանց անձնական անվտանգությունն ապահովելու անհնարինությամբ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ռուսական կողմի բազմաթիվ դիմումները Ադրբեջանին այդ երկիր ժամանող ՌԴ քաղաքացիների ազգային պատկանելության հատկանիշով խտրականության անթույլատրելիության մասին, անտեսվում են:
«Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները խորհուրդ ենք տալիս ՌԴ քաղաքացիներին Ադրբեջան մեկնելիս հաշվի առնել բոլոր հավանական ռիսկերը»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
ՌԴ հայազգի քաղաքացիները պարբերաբար խնդիրներ են ունենում Ադրբեջան ժամանելիս: Նրանց թույլ չեն տալիս մուտք գործել երկիր, կամ ձերբակալում են արդեն երկրի տարածքում: ՌԴ ԱԳՆ-ն արդեն մոտ 3 տարի է չի կարողանում լուծել Ադրբեջանում 2016-ին կալանավորված ՌԴ հայազգի քաղաքացի Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանին Ռուսաստան վերադարձնելուհարցը: Նրան մեղադրում են խոշոր չափերի թմրամիջոցներ ձեռք բերելու, արտադրելու, պահելու և տարածելու մեջ:

Министерство иностранных дел России предупредило своих граждан с армянскими корнями о том, что в Азербайджане они могут столкнуться с дискриминицией.
«В связи с тем, что, несмотря на многочисленные обращения российской стороны, продолжается практика недопуска в Азербайджанскую Республику российских граждан с армянскими корнями, на сайте МИД России в разделе «Предупреждения для российских граждан» размещена соответствующая ориентировка», – говорится в заявлении МИД РФ.
В ориентировке отмечается, что под предлогом неурегулированности нагорно-карабахского конфликта пограничная служба Азербайджана продолжает отказывать в пропуске на территорию страны лицам, независимо от гражданства, имеющим прямые или косвенные признаки принадлежности к армянской национальности.
«Мотивируется это невозможностью обеспечить личную безопасность таких лиц. Неоднократные обращения российской стороны к азербайджанской стороне о недопустимости дискриминационных действий по этническому признаку в отношении прибывающих в Азербайджанскую Республику граждан Российской Федерации игнорируются.
С учетом изложенных обстоятельств настоятельно рекомендуем российским гражданам при планировании поездок в Азербайджан тщательно взвешивать вероятные риски», – предупреждает МИД РФ.
У граждан Российской Федерации с армянскими корнями регулярно возникают проблемы по прибытии в Азербайджан. Им не разрешается въезжать в страну или их задерживают по прибытии.