Մարտի 14-ին Գազայի կողմից 2 հրթիռ է արձակվել Թել Ավիվի ուղղությամբ: Այդ մասին հայտնել է Իսրայելի պաշտպանության բանակը՝ (ՑԱԽԱԼ): Նշվել է, որ սա առաջին գրոհն է Թել Ավիվի դեմ 2014-ից ի վեր: Ոչ ոք չի տուժել, ավերծություններ ևս չկան՝ հրթիռներից մեկն ընկել է ամայի վայրում, մյուսը՝ ծովը:
Հարվածից մի քանի ժամ անց Իսրայելի պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչները Twitter-ում հայտնեցին, որ Իսրայելը պատասխան հարվածներ է հասցնում, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ըստ Իսրայելի պաշտպանության բանակի մամուլի քարտուղար Ռոնեն Մանելիսի, կատարվածն «անակնկալ էր» իրենց համար: «Չգիտենք, թե դա ով էր: Սակայն ՀԱՄԱՍ-ը գլխավոր ուժն է Գազայում և պատասխանատվություն է կրում այն ամենի համար, ինչ այնտեղ կատարվում է»,-ասել է նա:
Իսրայելի նախարարների կաբիենտի անդամ, Նեթանյահուհի քաղաքականության հակառակորդ Նաֆթալի Բենեթը, մեկնաբանելով իրավիճակը, հայտարարել է, որ Իսրայելի հարավն արդեն մոտ 1 տարի է գնդակոծվում է Գազայի հատվածից: Նա պահանջել է վարչապետից ՀԱՄԱՍ-ի ջախջախման հստակ ծրագիր ներկայացնել:
Մարտի 14-ի գրոհը սաստկացրել է լարվածությունն Իսրայելում, որտեղ ապրիլի 9-ին խորհրդարանական ընտրություններ են անցկացվելու, մասնակցելու է նաև գործող վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն: Նա գլխավորում է Իսրայելի կառավարությունը 2009-ից:

15 Март 2019 - 06:59 AMT
Две ракеты были пущены со стороны сектора Газа в направлении Тель-Авива 14 марта. Об этом сообщила Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ), отметив, что это была первая атака на Тель-Авив с 2014 года. В результате пуска ракет никто не пострадал, разрушений нет, по данным властей, одна ракета упала в пустынной местности, а другая – в море.
Несколькими часами позже представители ЦАХАЛ сообщили в Twitter, что Израиль наносит ответные удары. «Только что мы начали наносить удары по террористам в секторе Газа. Подробности последуют позже», – указано в сообщении, пишет Deutsche Welle.
Очевидцы рассказывают, что до них донесся звук пролетающей ракеты и вой сирен, однако пока не прогремел взрыв, они не верили, что ракета летит в сторону Тель-Авива.
По словам пресс-секретаря Армии обороны Израиля, Ронена Манелиса, произошедшее стало для них «сюрпризом». «Мы не знаем, кто это был. Однако ХАМАС является главной силой в секторе Газа и несет ответственность за то, что там происходит», – подчеркнул он.
Член кабинета министров Израиля, противник политики Биньямина Нетаньяху Нафтали Беннетт, комментируя ситуацию, заявил, что обстрелы южной части Израиля со стороны сектора Газа производятся уже на протяжении года. Он потребовал от премьер-министра представить конкретный «план по разгрому ХАМАС».
Атака 14 марта усилила напряжение в Израиле в преддверии парламентских выборов 9 апреля, в которых намерен участвовать нынешний премьер-министр страны Биньямин Нетаньяху. Он возглавляет правительство Израиля с 2009 года.