15 Մարտ 2019 - 12:56 AMT
Գերմանիայի իշխող, մինչև վերջերս կանցլեր Անգելա Մերկելի կողմից ղեկավարվող, Քրիստոնյա-դեմոկրատական միության պատգամավորը տուգանվել է 20,000 եվրոյով, քանի որ ժամանակին չի իրազեկել Բունդեսթագին Ադրբեջանից լրացուցիչ վաստակ ունենալու մասին: Մարտի 14-ին տուգանքի մասին որոշում է կայացրել Բունդեսթագը:
Պատգամավոր Կարին Շտրենցի վերաբերյալ կասկածներ հայտնվեցին դեռևս 2017-ին՝ ԵԽԽՎ-ում կոռուպցիոն սկանդալի առնչությամբ: Մասնավորապես, նրա անունը հիշատակվում էր անկախ փորձագետների 2018-ի ապրիլին հրապարակված զեկույցում՝ Եվրոպայում Բաքվի շահերն առաջ տանելու համար կաշառքների մասին, գրում է Deutsche Welle-ն:
Փաստաթղթում նշված էր, որ կոռուպցիոն սկանդալի առանցքային դերակատարը Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր Էդուարդ Լինտները վարձել էր նրան աշխատանքի իրեն պատկանող Line M-Trade խորհրդատվական ընկերությունում, որը ֆինանսավորվում էր Բաքվի կողմից և Ադրբեջանի շահերի լոբբինգով էր զբաղված:
Չնայած կոմերցիոն շահին՝ Շտրենցը 2015-ին մասնակցել է Ադրբեջանի ընտրություններում դիտորդական առաքելության աշխատանքին: Այդ մեղադրանքի պատճառով Շտրենցը 2018-ին չկարողացավ երկրորդ անգամ առաջադրվել ԵԽԽՎ:
Ինքը պնդում էր, որ չի իմացել ընկերության ադրբեջանական եկամուտների մասին և ճանաչում էր մեղքը միայն այն մասով, որ ժամանակին չի հայտնել Բունդեսթագին լրացուցիչ վաստակի մասին:
Շտրենցի հետ կապված միջադեպը «Խավիարային դիվանագիտություն» մեծ զեկույցի մի մասն է միայն, որը նվիրված է Ադրբեջանի լոբբիստական գործունեությանը և որը մեծ սկանդալի պատճառ դարձավ Եվրոպայի խորհրդում: Փաստաթղթում ասվում է, որ Բաքուն կաշառել է ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության անդամներին, որոնք հետևում էին Ադրբեջանի կողմից ԵԽ-ին անդամակցելիս ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը: Որպես կաշառք օգտագործվել են նաև թանկարժեք նվերները՝ այդ թվում, սև խավիար, գորգեր, թանկարժեք ալկոհոլ և ոսկերչական զարդեր:

15 Март 2019 - 12:28 AMT
Депутат от Христанско-демократического союза – правящей партии Германии, которую еще недавно возглавляла канцлер Ангела Меркель – оштрафована за то, что своевременно не уведомила бундестаг о дополнительном заработке из Азербайджана. Сумма штрафа составляет 20 тысяч евро. Такое решение приняла 14 марта администрация бундестага.
Подозрения в отношении Карин Штренц появились еще в 2017 году в ходе коррупционного скандала в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ). В частности, ее имя упоминается в опубликованном в апреле 2018 года докладе группы независимых экспертов о взятках за лоббирование интересов Баку в Европе, пишет Deutsche Welle.
В документе утверждается, что ключевой фигурант коррупционного скандала, экс-депутат бундестага Эдуард Линтнер нанял ее на работу через принадлежащую ему консалтинговую компанию Line M-Trade, которая финансировалась Баку и занималась лоббированием интересов Азербайджана.
Несмотря на коммерческие интересы, Штренц приняла в 2015 году участие в миссии наблюдателей на выборах в Азербайджане. В связи с этими обвинениями в начале 2018 года Штренц не была повторно выдвинута в ПАСЕ.
Сама она утверждала, что не знала об азербайджанских доходах компании Линтнера, и признавала свою вину только в том, что несвоевременно сообщила в бундестаг о дополнительном заработке.
Эпизод со Штренц только часть большого доклада под названием «Икорная дипломатия» о лоббистской деятельности Азербайджана, который спровоцировал коррупционный скандал в Совете Европы. В документе утверждалось, что Баку занимался подкупом докладчиков мониторингового комитета ПАСЕ, наблюдавших за выполнением обязательств, которые взял на себя Азербайджан при вступлении в Совет Европы. В качестве взяток использовались многочисленные подарки, в том числе, черная икра, ковры, дорогой алкоголь и ювелирные украшения.