18 Մարտ 2019 - 07:40 AMT
Նոր Զելանդիայի վարչապետ Ջասինդա Արդերնը հայտարարել է, որ երկրի նախարարների կաբինետը սկսել է աշխատել զենք պահելու և վաճառքի ոլորտում օրենսդրությունը խստացնելու ուղղությամբ:
«Մենք ուզում ենք այնքան արագ շարժվել, որքան հնարավոր է»,-հայտարարել է նա: Արդերնը հայտարարել է զենքի հսկողության խստացման պլանների մասին հենց որ հայտնի է դարձել, որ երկու մզկիթներում 50 մարդ սպանած 28-ամյա Բրենտոն Տարանտը օրինական 5 միավոր զենք է ունեցել, որն էլ օգտագործել է ահաբեկչության ժամանակ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ըստ նրա փաստաբան Ռիչարդ Պետերսի, Տարանտն ազատել է նրան այդ պարտականությունից և մտադիր է ինքն իրեն պաշտպանել: Պետերսը ենթադրել է, որ Տարանտը պատրաստվում է օգտագործել դատավարությունը որպես հարթակ իր ծայրահեղական գաղափարները հնչեցնելու համար:
Ահաբեկչությունից առաջ Տարանտը սոցցանցերում հրապարակել էր 74 էջանոց մանիֆեստը, որտեղ իրեն սպիտակամորթ մարդկանց գերազանցության գաղափարի կողմնակից է հռչակել և պատմել է Եվրոպայում ահաբեկչություններ գործելու մտադրության մասին:
Վերջին տվյալներով, Նոր Զելանդիայում կրկնակի ահաբեկչությունից 50 մարդ է մահացել, այդ թվում երեխաներ: 42-ը սպանվել են Քրայսչերչի կենտրոնում գտնվող մզկիթում, ևս 8-ը՝ այլ մզկիթում: Մոտ 50 մարդ վիրավորվել է, որից 36-ը հոսպիտալացված է: Հանցագործն իր գրոհը նկարահանել է տեսախցիկով և ուղիղ եթեր դուրս եկել համացանցով: Նրան ձերբակալել են գրոհի մեկնարկից 36 րոպե անց:

18 Март 2019 - 07:14 AMT
Премьер-министр Новой Зеландии Джасинда Ардерн объявила о том, что кабинет министров страны начал работать над ужесточением законодательства в области владения и продажи оружия.
«Мы хотим двигаться так скоро, как только возможно», – заявила она. Ардерн объявила о планах ужесточения контроля за оружием как только стало известно, что обвиняемый в убийстве 50 человек в двух мечетях 28-летний Брентон Таррант легально владел пятью единицами оружия, которые и использовал в теракте, пишет Deutsche Welle.
По словам его адвоката Ричарда Петерса, Таррант освободил его от обязанностей защищать себя и будет заниматься этим в суде самостоятельно. Петерс высказал предположение, что Таррант собирается использовать процесс в качестве платформы для озвучивания своих экстремистских идей. Незадолго до совершения теракта Таррант опубликовал в соцсетях 74-страничный манифест, в котором называл себя сторонником идеи превосходства белых людей и рассказывал о планах совершить в Европе теракты, направленные против мусульман.
По последним данным, в результате двойного теракта в Новой Зеландии 15 марта погибли 50 человек, в том числе дети. 42 из них убиты в мечети в центре Крайстчёрча, еще восемь – в другой мечети на авеню Линвуд, причем три человека были застрелены вне здания. Ранения получили 50 человек, 36 из них находятся в больницах. Обе мечети расположены на расстоянии примерно пяти километров друг от друга. Преступник снимал нападение скрытой камерой и вел прямую трансляцию в интернете. С момента первой атаки до задержания прошло 36 минут.