Նոր Զելանդիայում ահաբեկչության զոհերից մեկին հետմահու կպարգևատրեն արիության համար՝ նա փորձել է զինաթափել ահաբեկչին: Նա Պակիստանի քաղաքացի էր: Այդ մասին հայտարարել է Պակիստանի վարչապետ Իմրան Հանը Twitter-ում:
«Պակիստանը հպարտանում է Միան Նաիմ Ռաշիդով, որը զոհվել է՝ փորձելով կանգնեցնել ռասիստական հայացքներով սպիտակամորթ ահաբեկչին: Նա կարժանանա պետական պարգևի»,-ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ իշխանությունները պատրաստ են աջակցել գնդակահարության զոհերի ընտանիքներին, գրում է Lenta.ru-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ երբ ահաբեկիչը մտել է Ան Նուր մզկիթը, Ռաշիդը ցատկել է ահաբեկչի վրա և փորձել է զինաթափել: Դրանից հետո նա սպանվել է: Պակիստանի ԱԳՆ-ն հայտնել է ահաբեկչության հետևանքով երկրի 9 քաղաքացու զոհվելու մասին :
Վերջին տվյալներով, Նոր Զելանդիայում կրկնակի ահաբեկչությունից 50 մարդ է մահացել, այդ թվում երեխաներ: 42-ը սպանվել են Քրայսչերչի կենտրոնում գտնվող մզկիթում, ևս 8-ը՝ այլ մզկիթում: Մոտ 50 մարդ վիրավորվել է, որից 36-ը հոսպիտալացված է: Հանցագործն իր գրոհը նկարահանել է տեսախցիկով և ուղիղ եթեր դուրս եկել համացանցով: Նրան ձերբակալել են գրոհի մեկնարկից 36 րոպե անց:

Гражданина Пакистана, погибшего при попытке обезоружить террориста в Новой Зеландии, посмертно наградят за мужество. Об этом заявил премьер-министр Пакистана Имран Хан в Twitter-аккаунте.
«Пакистан гордится Мианом Наимом Рашидом, который погиб, когда пытался остановить белого террориста расистских взглядов. Он будет награжден государственной наградой благодаря своему мужеству», — сообщил он, добавив, что власти готовы оказать поддержку семьям жертв расстрела, пишет Lenta.ru.
Ранее отмечалось, что, когда террорист вошел в мечеть Ан-Нур, Рашид прыгнул на него и попытался отобрать оружие. После этого он был убит. МИД Пакистана сообщало о девяти погибших при теракте гражданах страны.
Нападение на две мечети в Новой Зеландии — в городе Крайстчерч и его пригороде Линвуде — произошло 15 марта. По последним данным, в результате двойного теракта погибли 50 человек, в том числе дети. 42 из них убиты в мечети в центре Крайстчёрча, еще восемь – в другой мечети на авеню Линвуд, причем три человека были застрелены вне здания. Ранения получили 50 человек, 36 из них находятся в больницах. Обе мечети расположены на расстоянии примерно пяти километров друг от друга. Преступник снимал нападение скрытой камерой и вел прямую трансляцию в интернете. С момента первой атаки до задержания прошло 36 минут.
Полиция задержала четверых человек, в том числе Брентона Тарранта, транслировавшего бойню в интернете. Позднее один из задержанных был признан невиновным.