18 Մարտ 2019 - 09:24 AMT
Մարտի 10-ին Եթովպիայում վթարի ենթարկված «Բոինգի» ինքնագրիչների վերլուծությունը հաստատել է «ակնհայտ նմանությունը» Ինդոնեզիայի ավիավթարին: Այդ մասին հայտարարել է Եթովպիայի տրանսպորտի նախարար Դագմավիտ Մոգեսը:
Վերլուծությունն իրականացրել են Քաղավիացիայի անվտանգության վերլուծության և հետաքննության ֆրանսիական բյուրոյի փորձագետները: Նրանք տվյալները փոխանցել են Եթովպիայի կառավարությանը, սակայն մանրամասներ չեն հրապարակվում: Ըստ պաշտոնյայի, ինքնագրիչները լավ վիճակում են եղել, ինչը թույլ է տվել փորձաքննության ենթարկել «գրեթե բոլոր գրանցված տվյալները: Կառավարությունը մտադիր էվմանրամասն զեկույց ներկայացնել, հայտարարել է Մոգեսը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Boeing 737 Max 8 ինքնաթիռը մարտի 10-ին Եթովպիայի մայրաքաղաքից թռչելուց որոշ ժամանակ անց ընկել է ծովը: Մահացել է 149 ուղևոր և անձնակազմի 8 անդամ: 2018-ի հոկտեմբերին Ինդոնեզիայում աղետի ենթարկվեց նույն տիպի ինքնաթիռը, որը Ջակարտայից Պանկալպինանգ էր թռչում: Կապն ինքնաթիռի հետ կորել էր թռիչքից 13 րոպե անց: Ինքնաթիռում 181 ուղևոր կար և անձնակազմի 8 անդամ:
Եթովպիայի վթարից հետո ամերիկյան Boeing ավիակոնցերնը խորհուրդ է տվել ձեռնպահ մնալ 737 Max տիպի բոլոր ինքնաթիռների շահագործումից: Դրանց շահագործումը կասեցվել է մոտ 50 երկրում:

18 Март 2019 - 08:50 AMT
Анализ данных бортовых самописцев в «Боинге», потерпевшем крушение в Эфиопии 10 марта, подтвердил «явное сходство» с авиакатастрофой в Индонезии. Об этом заявила министр транспорта Эфиопии Дагмавит Могес.
Анализ проводили эксперты французского Бюро по расследованию и анализу безопасности гражданской авиации (BEA), они передали данные правительству Эфиопии, но детальная информации о сходствах не разглашается. По словам чиновницы, бортовые самописцы были в хорошем состоянии, что позволило провести экспертизы «почти всех зафиксированных данных». Правительство намерено через месяц опубликовать подробный отчет, заявила Могес, пишет Deutsche Welle.
Самолет Boeing 737 Max 8 упал вскоре после вылета из столицы Эфиопии 10 марта. Погибли все 149 пассажиров и 8 членов экипажа.
В октябре 2018 года в Индонезии потерпел крушение самолет того же типа. Воздушное судно индонезийской авиакомпании Lion Air летело из Джакарты в Панкалпинанг, связь с самолетом была потеряна через 13 минут после взлета. На борту находились 181 пассажир и 8 членов экипажа.
После крушения самолета в Эфиопии американский авиаконцерн Boeing рекомендовал приостановить эксплуатацию всех самолетов 737 Max. На сегодняшний день полеты этого типа лайнера запрещены в более чем 50 странах. В свою очередь, Boeing пообещал выпустить обновленное программное обеспечение для самолетов 737 MAX в ближайшие дни.