19 Մարտ 2019 - 13:05 AMT
Ամբողջ աշխարհում 2,1 մլրդ մարդ մշտական հասանելիություն չունի մաքուր խմելու ջրին: Այդ մասին ասվում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի զեկույցում, որը հրապարակվել է մարտի 19-ին Ժնևում:
Դեռևս 4,3 մլրդ մարդ զրկված է համապատասխան սանտեխնիկական սարքավորումներից: Ընդ որում հատկապես ծանր վիճակում են աղքատության մեջ ապրող մարդիկ՝ փախստականները, հետնախորշերի բնակիչները, ասվում է փաստաթղթում, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
«Անվնաս ջրի և համապատասխան սանտեխնիկական սարքավորումներին հասու լինելը մարդու իրավունք է: Սակայն 2 մլրդ մարդու այդ իրավունքն իրացված չէ»,-ասել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ին կից գերմանական հանձնաժողովի անդամ Ուլա Բուրկհարթը: Ըստ նրա, ավելի քան 2 մլրդ մարդ զրկված է մաքուր խմելու ջրից, իսկ 844 միլիոնը ստիպված է ամեն օր առնվազն կես ժամ ծախսել ջուր հավաքելու համար:
Նույնիսկ Եվրոպայում և Հյուսիսային Ամերիկայում մոտ 57 մլն մարդ ջրամատակարարում չունի տանը, իսկ 36 մլն-ն նույնիսկ բազային սանտեխնիկա չունի, ասել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլայը: Նման ծանր կացության մեջ են նաև Կանադայի հնդկացիական ցեղերը՝ 40 տոկոսին միայն անորակ ջուր է հասանելի, առողջության համար իր բացասական հետևանքներով:

Во всем мире 2,1 млрд человек не имеют постоянного доступа к чистой питьевой воде. Об этом говорится в докладе ЮНЕСКО, обнародованном 19 марта в Женеве.
Еще 4,3 млрд человек лишены адекватного сантехнического оборудования. При этом в особенно трудном положении находятся люди, живущие в нищете, – беженцы, а также обитатели трущоб, отмечается в документе, пишет Deutsche Welle.
«Безопасный доступ к воде и адекватное сантехническое оборудование – это права человека. Однако для миллиардов людей эти права не реализованы», – констатировала в этой связи член президиума немецкой комиссии при ЮНЕСКО Улла Буркхардт. По ее словам, более двух миллиардов человек живут без чистой питьевой воды, а 844 миллиона вынуждены ежедневно тратить минимум полчаса, чтобы набрать воду, или вообще не имеют доступа к ней.
Даже в Европе и Северной Америке около 57 млн человек не имеют водопроводов в своих домах, а 36 млн не имеют даже базовой сантехники, отметила генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азулай. В числе тех, кто находится в наиболее трудном положении, – индейские общины в Канаде. 40 процентов из них имеют доступ лишь к некачественной воде со всеми вытекающими отсюда негативными последствиями для здоровья, сказала Озулай.