Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի աշխատակազմի արտաքին գործերի բաժնի պետ Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, թե հայկական կողմը պետք է դուրս բերի իր «զորքերը գրավյալ տարածքներից», հակառակ դեպքում Ադրբեջանը «կարող է օգտվել տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու իրավունքից»:
«Ադրբեջանը պատրաստ է բանակցությունների ՀՀ նոր ղեկավարության հետ: Ադրբեջանը 25 տարի սպասել է ղարաբաղյան հակամարտության արդար լուծմանը և դա սահման ունի: Հայաստանը ըստ ՄԱԿ ԱԽ որոշումների պետք է ազատի Ադրբեջանի գրավյալ տարածքները, հակառակ դեպքում մենք ստիպված կլինենք օգտվել մեր իրավունքից՝ ՄԱԿ կանոնադրությանը համաձայն»,-հայտարարել է Հաջիևը թուրքական «Անադոլու» գործակալությանը տված հարցազրույցում, հայտնում է Interfax.az-ը:
Նա ասել է նաև, թե Հայաստանն «ապօրինի շահագործում է գրավյալ տարածքների բնական ռեսուրսները»: «Դա անթույլատրելի է և դրան պետք է վերջ տրվի»,-ասել է Հաջիևը:
«Ադրբեջանի ժողովուրդը պատրաստ է խաղաղության: Դրա համար առաջին հերթին պետք է ազատել Ադրբեջանի գրավյալ տարածքները, փախստականներն ու բռնի տեղահանվածները պետք է վերադառնան իրենց հողերը»,-ասել է Հաջիևը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Արցախը բանակցային գործընթացում ներգրավելու հարցը սկզբունքային և կարևոր հարց է, բայց ոչ նախապայման: «Մենք չենք անելու որևէ բան, որը բանակցությունները փակուղի է տանելու, մենք մնում ենք հավատարիմ գործընթացի խաղաղ կարգավորմանը, որը շատ էական հարց է, և շատ վճռական շարժվելու ենք այդ ուղղությամբ»,- ասել է նա՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, թե Բաքվի համար անընդունելի է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի ձևաչափը փոխելու հայկական կողմի ձգտումը, և դիտարկվում է որպես բանակցությունների արգելափակման փորձ:

20 Март 2019 - 11:32 AMT
Завотделом по внешним связям администрации президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что Армения «должна освободить оккупированные территории Азербайджана», в противном случае «мы будем вынуждены воспользоваться своим правом в соответствии с уставом ООН».
«Азербайджан готов к проведению переговоров с новым руководством Армении по нагорно-карабахскому урегулированию. Азербайджан 25 лет ждет справедливого решения этой проблемы и этому есть предел. Армения в соответствии с решениями Совета безопасности ООН, должна освободить оккупированные территории Азербайджана, в противном случае мы будем вынуждены воспользоваться своим правом в соответствии с уставом ООН», – заявил Гаджиев в интервью турецкому агентству «Анадолу», пишет Interfax.az.
По его словам, Армения «незаконно эксплуатирует природные ресурсы на оккупированных территориях». «Подобное недопустимо и этому должен быть положен конец», – сказал Гаджиев.
Он отметил, что азербайджанский народ готов к миру, но для этого сначала надо «освободить оккупированные территории Азербайджана, беженцы и вынужденные переселенцы должны вернуться на свои земли».
Ранее министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил, что Армения сохраняет приверженность мирному урегулированию конфликта и не намерена делать что-то, что может завести переговоры в тупик: «Мы очень решительно двигаемся в этом направлении. Здесь речь касается прагматичного, принципиального вопроса – принять, что Нагорный Карабах имеет решающий голос и вовлеченность. Это не новость. Параллельно с этим, чтобы эффективно работать в направлении переговорного процесса, нужно принять, что выражение этого решающего голоса, отражение вовлеченности должно учитываться в том плане, чтобы мы могли эффективно работать в переговорном процессе».