Եվրամիության երկրների առաջնորդները պայմանավորվել են հետաձգել Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը միությունից: Այդ մասին ասվում է Բրյուսելում պետությունների ղեկավարների հանդիպման ավարտին ընդունված հայտարարության մեջ:
Ըստ փաստաթղթի, Brexit-ը կհետաձգվի մինչև մայիսի 22-ը, եթե Բրիտանիայի խորհրդարանը հավանություն տա ԵՄ հետ գործարքին: Հակառակ դեպքում ընթացակարգը կմեկնարկի ապրիլի 12-ին, գրում է Lenta.ru-ն:
Եվրամիությունը հավանություն չի տվել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի առաջարկին, ըստ որի Brexit-ը պետք է հետաձգվեր մինչև հունիսի 30-ը:
Ավելի վաղ ԵՄ նախագահ Դոնալդ Տուսկն ասել էր, որ Brexit-ը կարող է հետաձգվել, եթե ԵՄ հետ գործարքը հավանություն ստանա Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում:
Պաշտոնապես Մեծ Բրիտանիան պետք է դուրս գար ԵՄ-ից մարտի 29-ին, սակայն բրիտանացի քաղաքական գործիչները մինչ օրս չեն կարողանում փոխզիջման գալ: Արդյունքում խորհրդարանն արդեն 2 անգամ մերժել է Մեյի առաջարկը գործարքի վերաբերյալ, ինչը հանգեցրել է կառավարական ճգնաժամի:
Լոնդոնի և Բրյուսելի բանակցութունները սկսվել են 2017-ի ամռանը: Դրան նախորդեցին 2016-ի իրադարձությունները, երբ Մեծ Բրիտանիայում հանրաքվեում 51,9 տոկոս արդյունքով հաղթեցին եվրաինտեգրման հակառակորդները:

22 Март 2019 - 06:48 AMT
Лидеры стран Евросоюза договорились о дате отсрочки выхода Великобритании из объединения. Об этом говорится в заявлении по итогам встречи глав государств в Брюсселе.
Согласно документу, Brexit будет отсрочен до 22 мая, если британский парламент одобрит сделку с ЕС. В противном случае процедура начнется 12 апреля, пишет Lenta.ru.
Так, Евросоюз не согласовал предложение премьер-министра Британии Терезы Мэй об отсрочке выхода на три месяца — до 30 июня.
Ранее председатель ЕС Дональд Туск говорил о возможности отсрочки Brexit в случае положительно исхода голосования в британском парламенте по сделке с ЕС. До этого в Европейской комиссии выступили против сдвига даты Brexit до 30 июня.
Официально Великобритания должна выйти из ЕС 29 марта 2019 года. Однако британские политики до сих пор не могут прийти к компромиссу о том, когда, как и должна ли вообще страна отделяться от Евросоюза. В результате парламент уже дважды отклонял предложение Мэй по сделке, что привело к правительственному кризису.
Переговоры Лондона и Брюсселя по Brexit начались летом 2017 года. Этому предшествовали события 2016-го, когда в Соединенном Королевстве на референдуме победу с результатом в 51,9 процента одержали противники евроинтеграции.