Ադրբեջանը Բելառուսից հրետանային կրակի կառավարման «Լեկտոր» 7A0917 դյուրակիր համակարգեր է գնել, հայտնում է Interfax.by-ը AzeriDefence-ի վրա հղումով:
«Ադրբեջանական բանակի զինանոցը համալրած նոր համակարգը փորձարկվել է ադրբեջանական բանակի 2019-ի մարտին տեղի ունեցած զորավարժությունների ժամանակ: Համակարգն ունի կառավարման 3 մակարդակ: Դրանից կարող են օգտվել գումարտակի հրամանատարը, ավագ սպան և հաշվարկի հրամանատարը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Համակարգի կազմում ընդգրկված են պլանշետային համակարգիչը, գրպանի հաշվիչը, ռադիոկայանը, հետախուզման սարքը և ավտոմատ օդերևութաբանական կայանը: Այս սարքերը տարբեր համադրությամբ ունեն կառավարման երեք մակարդակ:
Համակարգի միջոցով կարելի է տվյալներ հավաքել և պահել, լուծել հաշվարկային և տեղեկատվական խնդիրներ: Համալիրի բոլոր բաղադրիչները, օդերևութաբանական կայանից բացի, մշակվել են Բելառուսում:
«Լեկտորն» առաջին անգամ ցուցադրվել է 2019-ի փետրվարին Աբու Դաբիում տեղի ունեցած IDEX-2019 ցուցահանդեսում: Ըստ արտադրողի, համակարգի փորձարկումներն ավարտված են:

Азербайджан закупил у Белоруссии переносной комплекс управления артиллерийским огнем 7A0917 «Лектор».
Отмечается, что новый комплекс был задействован во время широкомасштабных учений азербайджанской армии, проведенных в марте, пишет Interfax.by.
Комплекс имеет три уровня управления. Им могут пользоваться командир батареи, старший офицер батареи и командир расчета.
В состав комплекса входят планшетный компьютер, карманный компьютер, радиостанции, прибор разведки и автоматическая метеостанция. Данные приборы в разных наборах представляют три уровня управления.
С помощью комплекса можно собирать и хранить данные, решать расчетные и информационные задачи. Все составляющие комплекса, кроме метеостанции, разработаны в Белоруссии.
«Лектор» впервые был продемонстрирован на выставке IDEX-2019 в феврале в Абу-Даби. По информации производителя, испытания комплекса завершены.