ԱՄՆ իշխանությունները մտադիր են կրկին աստղագնացներ ուղարկել Լուսին առաջիկա 5 տարում: Ըստ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կարգադրության, Վաշինգտոնի պաշտոնական քաղաքականությունը ենթադրում է, որ Լուսնի վրա առաջին կինն ու հաջորդ տղամարդը ամերիկացի աստղագնացները պետք է լինեն: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը:
Միևնույն ժամանակ, ելույթ ունենալով Հանթսվիլլում, նա խստիվ քննադատել է ՆԱՍԱ-ին՝ մեղադրելով «բյուրոկրատական դանդաղկոտության» մեջ, որի հետևանքով հետաձգվել է Space Launch System կրիչ հրթիռի գործարկումը, որը ՆԱՍԱ-ն մշակում է մերձմոլորակային ուղեծրից դուրս մարդատար գիտարշավների համար, գրում է Deutsche Welle-ն:
Փոխնախագահը սպառնացել է, որ եթե գործակալությունը չսկսի «նորովի մտածել», Լուսին հաջորդ թռիչքի համար հարկ կլինի դիմել մասնավոր կոմերցիոն ընկերություններին:
2011-ին Վաշինգտոնը կասեցրեց իր «Շաթլների» ծրագիրը: Դրանից հետ ամերիկացի տիեզերագնացները Միջազգային տիերզերակայան են հասնում ռուսական «Սոյուզ» հրթիռներով: ՌԴ հետ պայմանագիրն ավարտվում է 2019-ի նոյեմբերին:

Американские власти намерены вновь отправить астронавтов на Луну в ближайшие пять лет. По распоряжению главы Белого дома Дональда Трампа, официальная политика Вашингтона предполагает, что первой женщиной и следующим мужчиной на Луне станут астронавты из Соединенных Штатов, заявил вице-президент США Майк Пенс.
Вместе с тем, выступая в Хантсвилле (штат Алабама), он подверг резкой критике Национальное аэрокосмическое агентство (NASA), обвинив его в «бюрократической неповоротливости», которая привела к задержкам запусков ракеты-носителя Space Launch System, разрабатываемой NASA для пилотируемых экспедиций за пределы околоземной орбиты, пишет Deutsche Welle.
Вице-президент пригрозил, что, если аэрокосмическое агентство не будет «мыслить по-новому», для следующего полета на Луну придется обратиться к частным коммерческим компаниям.
Призвав ускорить работу, Пенс указал на конкуренцию со стороны Китая, в частности на то, что китайский робот достиг обратной стороны естественного спутника Земли.
Вашингтон прекратил свою программу «шаттлов» в 2011 году. С тех пор американские астронавты отправляются к Международной космической станции на российских ракетах «Союз». Договор с Россией истекает в ноябре 2019 года.