Ադրբեջանի Պետական սահմանապահ ծառայության պետ, գեներալ-գնդապետ Էլչին Գուլիևը կարգադրել է ամրացնել պաշտպանական դիրքերը Հայաստանի հետ սահմանին:
Գուլիևը ստուգել է ՀՀ հետ սահմանին գտնվող «Ղազասխ» սահմանապահ ուղեկալի աձնակազմի մարտական պատրաստականությունը, հայտնում է Interfax.az-ը գերատեսչության մամուլի ծառայության վրա հղումով:
Գուլիևը կարգադրություններ է արել ՀՀ հետ սահմանին ինժեներաֆորտիֆիկացիոն աշխատանքների իրականացման վերաբերյալ:
Հանձնարարականներ են տրվել Ղազախի և Աղստաֆայի շրջաններում պաշտպանական միջոցների կատարելագործման, արդիական սահմանային ենթակառուցվածքների ստեղծման, նոր ծառայողական շենքերի և զորանոնցերի, ինչպես նաև մարտական հենակետերի կառուցման վվերաբերյալ:
Մարտի 26-ին, ժամը 16։30-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարևելյան հատվածում, մասնավորապես՝ Բերդավան գյուղի մերձակայքում տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ, միջդիրքային տարածքում, ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները փորձել են ինժեներական աշխատանքներ իրականացնել՝ մոտեցնելով իրենց դիրքերը։
Չենթարկվելով հայկական առաջապահ ստորաբաժանումների նախազգուշացումներին՝ ադրբեջանական զինուժը կրակ է բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ։ Պատասխան կրակով հակառակորդը լռեցվել է, ինժեներական աշխատանքները՝ կասեցվել։

27 Март 2019 - 13:43 AMT
Начальник Государственной пограничной службы (ГПС) Азербайджана, генерал-полковник Эльчин Гулиев распорядился об укреплении оборонительных позиций на границе Арменией.
Гулиев проверил боеготовность личного состава погранзаставы «Газах» пограничных войск ГПС на границе с Арменией, пишет Interfax.az со ссылкой на сообщает пресс-центр ГПС.
Гулиев распорядился о мерах усиления инженерно-фортификационных мероприятий на границе с РА.
Кроме этого, были даны поручения по совершенствованию мер обороны в приграничных Газахском и Агстафинском районах, созданию современной пограничной инфраструктуры, строительству новых служебных зданий и солдатских казарм в пограничных комендатурах и боевых пунктах и т.д.
Ранее пресс-служба Минобороны РА сообщила, что 26 марта, в 16:30 по местному времени, на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы, в частности, в направлении боевой позиции, дислоцированной близ села Бердаван, на территории между позициями подразделения ВС Азербайджана попытались осуществить инженерные работы, приблизив свои позиции.