28 Մարտ 2019 - 07:45 AMT
Եվրախորհրդարանը հավանություն է տվել փոփոխություններին ԵՄ օրենսդրության մեջ, որոնց համաձայն 2021 թվականից կարգելվի ԵՄ տարածքում պլաստիկից պատրաստված միանգամյա օգտագործման իրեր արտադրել և վաճառել:
Արգելքը վերաբերում է պլաստիկից պատրաստված սեղանի սպասքին, ականջի փայտիկներին, կոկտեյլների համար նախատեսված ձողիկներին, գրում է Meduza-ն The Guardian-ի վրա հղումով:
Նոր օրենքով ԵՄ երկրներից կպահանջվի նաև սահմանափակել այն պլաստիկ իրերի կիրառումը, որոնց այլընտրանք դեռ չկա: Համապատասխան միջոցները պետությունները պետք է ինքնուրույն մշակեն:
Պլաստիկից պատրաստված իրերը կազմում են Համաշխարհային օվկիանոսում կուտակված աղբի 85 տոկոսը, որոնցից կեսը միանգամյա օգտագործման են:

28 Март 2019 - 06:59 AMT
Европарламент одобрил поправки в законодательство ЕС, запрещающие производство и продажу на его территории одноразовых изделий из пластика с 2021 года.
Под запрет попадут пластиковые столовые приборы, ушные палочки, трубочки для коктейлей, пишет Meduza со ссылкой на The Guardian.
Новый закон также содержит требования к странам ЕС ограничить использование тех пластиковых изделий, у которых пока нет альтернативы. Соответствующие меры государства должны разработать самостоятельно.
Пластиковые изделия составляют 85% всего мусора в Мировом океане. Около половины этих пластиковых изделий — одноразовые.