28 Մարտ 2019 - 10:26 AMT
Ադրբեջանցի իրավապաշտպան Օքթայ Գյուլալաևը մեղադրել է երկրի ուժային կառույցներին սեփական զինծառայողներին խոշտանգելու և սպանելու մեջ:
Նա հրապարակել է Տերտերի զինդատարանի 2019-ի հունվարի 31-ի դատավճիռը, որը կայացվել է ադրբեջանական բանակի զինվորների խոշտանգումների և սպանությունների մասին գործով՝ զինվորներին մեղադրում էին հայերի հետ համագործակցելու մեջ, գրում է Contact.az-ը:
Նշված անձինք ձերբակալվել էին 2017-ի մայիսին և որոշ ժամանակ անց մահացել կալանավայրում: Հատկանշական է, որ 8 մահացածից 4-ը հետո արդարացվել է, իսկ նրանց խոշտանգումների ենթարկածները ձերբակալվել, բայց ոչ կալանավորների սպանության համար:
«Ինչպե՞ս է ստացվում, որ առանձնակի դաժանությամբ կալանավորներին սպանողները դատապարտվում են 6 տարվա ազատազրկման, այն էլ ոչ սպանության հոդվածով: Ինչպե՞ս է ստացվում, որ կորպուսի, բրիգադի հրամանատարությունը, որտեղ կատարվել էր «դավաճանությունը», պահպանում է իր պաշտոնները, իսկ շարքայինները տանջանքների են ենթարկվում և խստորեն պատժվում»,-գրել է Գյուլալալևը:
2017-ի մայիսի 7-ին Ադրբեջանի ուժային կառտույցները համատեղ հայտարարությամն հանդես եկան մի խումբ զինվորական և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ, որոնք իբր «հայերի օգտին են աշխատել» Տերտերի շրջանում:
Փաստով հարուցվել էր քրգործ ՔՕ 274՝ պետական դավաճանության հոդվածով: Հետաքննության արդյունքների մասին հանրությանը չեն իրազեկել:

Азербайджанский правозащитник Октай Гюлалыев обвинил силовые структуры республики в убийствах и пытках собственных военнослужащих.
Он опубликовал приговор Тертерского военного суда от 31 января 2019 года, который вынесен по делу о пытках и убийствах солдат азербайджанской армии, которых заподозрили в сотрудничестве с армянами, пишет Contact.az.
Указанные лица были арестованы в мае 2017 и в скорее погибли, находясь под арестом. Примечательно, что четверо из восьми погибших военных затем были оправданы, а их мучители арестованы, но не за убийство заключенных.
«Как это получается, что совершившие убийство заключенных с особой жестокостью осуждаются на шесть лет лишения свободы, причем не по статье об убийстве? Как получается, что командование корпуса, бригады, где имела место «измена», остаются на должностях, а рядовые подвергаются мучениям и строго наказываются?» – задался вопросом Гюлалыев.
7 мая 2017 года силовые структуры Азербайджана выступили с совместным заявлением о разоблачении группы военных и гражданских лиц, которые якобы «работали на армян» в Тертерском районе.
По факту было возбуждено уголовное дело по статье 274 УК (госизмена). О результатах расследования общественности сообщено не было.