29 Մարտ 2019 - 12:10 AMT
Գործող վարչապետ Թերեզա Մեյի հրաժարականից հետո պաշտոնին հավակնող հիմնական թեկնածուները կլինեն ԱԳ նախկին նախարար Բորիս Ջոնսոնը, ԱԳ գործող նախարար Ջերեմի Հանթը, Brexit-ի գծով նախկին նախարար Դոմինիկ Ռահաբը և շրջակա միջավայրի, պարենամթերքի և գյուղատնտեսության նախարար Մայքլ Գոուվը, գրում է Lenta.ru-ն Financial Times-ի վրա հղումով:
Նշվում է, որ վերջինիս սատարում են պահպանողականները, որոնք կողմ են ԵՄ-ից դուրս գալուց հետո Եվրոպայի հետ պրագմատիկ հարաբերություններին: Ըստ բուքմեյքերների, հաղթելու ամենամեծ շանսն ունի Գոուվը: Իսկ Հանթը համարվում է աառավել չափավոր թևի ներկայացուցիչ:
Պարբերականը պնդում է, որ հրաժարական տալու Մեյի խոստումից հետո վարչապետի պաշտոնի համար «դաժան պայքար է» սկսվելու:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարել է, որ պատրաստ է հրաժարական տալ մոտ ապագայում: Նա պատրաստ է հեռանալ կառավարության ղեկավարի պաշտոնից Մեծ Բրիտանիայի և Եվրամիության ապագա հարաբերությունների վերաբերյալ բանակցությունների մեկնարկից առաջ: Այդ մասին Մեյն ասել է պահպանողական կուսակցությունից խորհրդարանի պատգամավորների հետ հանդիպմանը:
Մեյն արդեն մի քանի ամիս է պայքարում է, որ խորհրդարանը հավանություն տա Brexit-ին, որը համաձայնեցված է Եվրահանձնաժողովի հետ: Բրիտանական խորհրդարանն արդեն 2 անգամ մերժել է այն: Մի շարք պահպանողական պատգամավորներ, որոնք դեմ են քվեարկել, պատրաստակամություն են հայտնել հավանություն տալու, եթե Մեյն առաջիկայում հեռանա պաշտոնից:

За пост премьер-министра Великобритании будут бороться четыре кандидата.
После отставки Терезы Мэй главными кандидатами на должность, вероятно, будут бывший министр иностранных дел Борис Джонсон, нынешний глава МИД Джереми Хант, экс-министр по вопросу Brexit Доминик Рааб и министр окружающей среды, продовольствия и сельского хозяйства Майкл Гоув, пишет Lenta.ru со ссылкой на газету Financial Times.
Сообщается, что последнего поддерживают члены парламентской фракции консерваторов, которые выступают за прагматичный подход к отношениям с континентальной Европой после выхода из Евросоюза. По мнению букмекеров, наибольший шанс на победу — у Гоува. Хант же считается кандидатурой более умеренного крыла партии.
Газета утверждает, что после обещаний Мэй уйти, если парламент одобрит предложенные ею условия сделки по выходу из ЕС, за пост началась «жестокая гонка».
Премьер-министр 28 марта объявила, что «готова уйти с этой должности раньше, чем планировала, чтобы добиться нужного для нашей страны и нашей партии». До этого стало известно, что ряд министров Великобритании договорились сместить с поста действующую главу правительства.
Лидеры стран Евросоюза 21 марта договорились об отсрочке выхода Великобритании из объединения. Brexit отложат до 22 мая, если британский парламент одобрит сделку с ЕС. В противном случае процедура сдвинется всего на две недели и начнется 12 апреля.
Официально Великобритания должна выйти из ЕС 29 марта 2019 года. Однако британские политики до сих пор не могут прийти к компромиссу о том, когда, как и должна ли вообще страна отделяться от Евросоюза. В результате парламент уже дважды отклонял предложение Мэй по сделке, что привело к правительственному кризису.