4 Ապրիլ 2019 - 09:16 AMT
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն ընդունել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում իր մրցակից Վլադիմիր Զելենսկու առաջարկը բանավեճը Կիևի «Օլիմպիական» մարզադաշտում անցկացնելու վերաբերյալ:
«Բանավեճի կանոնները ներկայացված են նախագահի ընտրության մասին օրենքում: Դրանք կարող են անցկացվել հանրային հեռուստատեսությամբ՝ հեռարձակվելով բոլոր ալիքներով, տասնյակ միլիոնավոր մարդկանց համար: Բայց եթե ստադիոն եք ուզում, թող լինի ստադիոն: Սպասում եմ Ձեզ»,-ասել է Պորոշենկոն սոցցանցերում հրապարակված տեսանյութում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Պորոշենկոն, որը երկրորդն է ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքներով, ասել է, թե «նախագահ և գերագույն գլխավոր հրամանատար լինելը խաղ ու դուրեկան լինելու ցանկություն չեն, այլ պատասխանտվություն մարդկանց և երկրի համար»:
Պորոշենկոն հավելել է նաև, որ երկու մրցակցիները «շատ տարբեր են»: Որպես իրենց միջև հիմնական տարբերություն նա նշել է «աշխարհաքաղաքական ուղեցույցների սլաքները», որոնք հակառակ կողմ են ցույց տալիս: «Իմ երկիրն ուժեղ եվրոպական Ուկրաինան է, որը երբեք և ոչ մի հանգամանքում չի ծնկի ոչ մեկի առաջ»,-ասել է նա:
Մարտի 31-ին Ուկրաինայում կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքում հաղթել է դերասան Վլադիմիր Զելենսկին, նա ստացել է ձայների 30,22 տոկոսը: Գործող նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն ստացել է ձայների 15,93 տոկոսը և նույնպես դուրս է եկել երկրորդ փուլ: Նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյի օգտին քվեարկել է 13,39 տոկոսը:

4 Апрель 2019 - 08:42 AMT
Президент Украины Петр Порошенко согласился с предложением своего соперника во втором туре президентских выборов Владимира Зеленского о проведении дебатов на киевском стадионе «Олимпийский».
«Правила дебатов прописаны в законе о выборах президента, почитайте, пожалуйста. Они могут происходить на базе общественного телевидения с трансляцией по всем телеканалам для десятков миллионов людей. Но стадион – так стадион. Я жду вас, Владимир Александрович», – заявил Порошенко в видеоролике, опубликованном в соцсетях в ночь 4 апреля, пишет Deutsche Welle.
Далее занявший второе место в первом туре кандидат указал, что «быть президентом и верховным главнокомандующим» не является «игрой и желанием понравиться». Президентство означает «ответственность за людей, за страну – и внутри страны, и на международном уровне». Кроме того, предвыборные дебаты – «это не шоу» и их устраивают «не ради зрелища на стадионе», подчеркнул Порошенко, выступая под музыку.
Одновременно действующий глава государства отметил, что он и его соперник «очень разные». При этом главным отличием, по его словам, являются «стрелки их геополитических компасов», показывающие в «диаметрально противоположные» стороны. «Моя страна – это сильная европейская Украина, которая никогда ни при каких обстоятельствах и ни перед кем не станет на колени», – добавил он.
На состоявшихся 31 марта президентских выборах в Украине победу одержал артист и худрук студии «Квартал 95» Владимир Зеленский. По результатам обработки 99,34 процента протоколов, он получил 30,22 процента голосов. Действующий президент Украины Петр Порошенко, набрал 15,93 процента голосов и также вышел во второй тур. За бывшего премьера и лидера партии «Батькивщина» Юлию Тимошенко отдали свои голоса 13,39 процента избирателей.
После первого тура Зеленский опубликовал видео, в котором выразил готовность провести дебаты с Порошенко при условии, что они будут проходить на стадионе «Олимпийский».