Առնվազն 21 մարդ է զոհվել, ևս 27-ը վիրավորվել է Լիբիայում զինված հակամարտության սրման պատճառով: Ռազմական գործողությունները երկրում վերսկսվեցին նոր թափով, երբ ֆելդմարշալ Խալիֆա Խաֆթարը հրամայեց Լիբիայի ազգային բանակին հարձակում սկսել Տրիպոլիի ուղղությամբ:
Ապրիլի 7-ին Տրիպոլին օդային հարձակման է ենթարկվել հարավից: Ըստ քաղաքի բնակիչների, գրոհող ուժերը շարժվում են դեպի քաղաքի կենտրոն, հայտնում է BBC-ին:
Լիբիայի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ ապրիլի 7-ին Տրիպոլիի հարավում մարտերի հետևանքով 11 զոհ կա և 23 վիրավոր:
ՄԱԿ-ը կոչ է արել կողմերին 2-ժամյա հրադադար հայտարարել Տրիպոլիի հարավում՝ խաղաղ բնակիչներին ու վիրավորներին տարհանելու համար:
Ավելի վաղ ԱՄՆ ԶՈւ Աֆրիկյան հրամանատարությունը հայտարարել է իր զորամիավորումը Լիբիայում այլ տեղ տեղափոխելու մասին՝ իրավիճակի սրման պատճառով: Մյուս երկրները ևս պատրաստվում են տարհանել իրենց քաղաքացիներին:

По меньшей мере 21 человек погиб, 27 были ранены в результате обострения вооруженного конфликта в Ливии. Военные действия в стране возобновились с новой силой, когда 4 апреля фельдмаршал Халифа Хафтар отдал приказ Ливийской национальной армии наступать на Триполи.
7 апреля южная часть Триполи подверглась ударам с воздуха. По словам жителей ливийской столицы, наступающие части пробиваются к центру города. Министерство здравоохранения Ливии сообщило, что в ходе боев в южной части Триполи погибло 11 человек, 23 ранены, пишет BBC.
7 апреля ООН призвала стороны конфликта ввести двухчасовое перемирие в южной части Триполи, чтобы эвакуировать раненых и мирных жителей.
Ранее Африканское командование Вооруженных сил США объявило о решении передислоцировать свой контингент в Ливии из-за обострения ситуации. Другие страны и организации также готовятся к эвакуации своего персонала. ООН также готовится оставить в Ливии только сотрудников, чье присутствие на месте жизненно необходимо. Индия эвакуирует миротворцев в Тунис.