11 Ապրիլ 2019 - 11:40 AMT
Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևը Մոսկվայում բանակցել է ԼՂ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ: Այդ մասին Ստրասբուրգում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ու մի քանի անգամ կրկնելով, որ ԼՂ հարցը չի կարող առանց Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորվել։
Նա հավելել է, որ այդպիսով Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցությունը բանակցային գործընթացին ոչ միայն ենթադրվել է, այլ նաև տեղի է ունեցել։
Անդրադառնալով օկուպացիայի մասին մեղադրանքներին՝ վարչապետն ասել է, որ մարդիկ, ովքեր ապրում են Ղարաբաղում, ծնվել են այնտեղ ու այնտեղ են ապրել նրանց պապերի պապերի պապերը։ «Ինչպե՞ս մարդը կարող է օկուպացնել հողը, որտեղ ապրում է ու որտեղ նրա երեխաներն են ապրելու»,-նշել է նա։
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության պետական կոմիտեի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և Ադրբեջանի նախագահի պարտականությունները կատարող Հեյդար Ալիևի միջև հանդիպումը տեղի է ունեցել 1993 թ. սեպտեմբերի 25-ին Մոսկվայում: Ադրբեջանական կողմի խնդրանքով հանդիպումը գաղտնի բնույթ էր կրում, հանդիպմանը համաձայնություն ձեռք բերվեց՝ շարունակելու ուղիղ շփումները։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян на расширенном заседании ПАСЕ в Страсбурге сказал, что экс-президент Азербайджана Гейдар Алиев«провел переговоры с тогда еще президентом Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Робертом Кочаряном в Москве». Об этом Пашинян заявил, касаясь вопроса урегулирования нагорно-карабахского конфликта и неоднократно повторяя, что конфликт не может быть урегулирован без участия Нагорного Карабаха в переговорах.
Он добавил, что, таким образом участие Нагорного Карабаха в переговорном процессе не только предполагалось, но и имело место.
Касаясь обвинений в оккупации, премьер-министр сказал, что живущие в Карабахе люди родились там и там жили деды дедов их дедов.
«Как может человек оккупировать землю, на которой живет и где будут жить его дети?» – отметил Пашинян.
Гейдар Алиев и Роберт Кочарян провели переговоры в Москве 25 сентября 1993 года, однако Кочарян тогда был председателем государственного комитета обороны и премьер-министром Нагорно-Карабахской Республики, президентом он стал позже – в 1994 году.