11 April 2019 - 13:02 AMT
Սուդանի նախագահ Օմար ալ Բաշիրը ձերբակալվել է: Այդ մասին հայտարարել է երկրի պաշտպանության նախարար Աուֆ իբն Ավադը: Ըստ նրա, նախագահը «հուսալի վայրում է»:
«Որոնվում են նրա մերձավոր աջակիցները, հետագայում «խնդիրներից խուսափելու նպատակով»,–ասել է աղբյուրը երկրի անվտանգույան համակարգում:
Նախարարը նաև հայտարարել է, որ ստեղծվում է ռազմական խորհուրդ, որը կղեկավարի երկիրը առաջիկա 2 տարում՝ «անցումային շրջանում», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Խարտումի բնակիչները դրոշներով դուրս են եկել փողոց, նրանք վանկարկում են. «Մենք հաղթեցինք»:
Վերջին շաբաթներին Սուդանում ցույցեր էին անցնում նախագահի հրաժարականի պահանջով: Ցուցարարները դիմում էին նաև բանակին՝ խնդրելով պաշտոնանկ անել Ալ Բաշիրին, որն այդ պաշտոնում է արդեն 30 տարի:

Президент Судана Омар аль-Башир арестован. Об этом заявил министр обороны страны Ауф ибн Авад.
По его словам, аль-Башир содержится в «надежном месте». Также министр заявил о создании военного совета, который будет управлять страной в течение двух лет «переходного периода», пишет РИА Новости.
«Идет поиск других его близких сподвижников с тем, чтобы избежать проблем в ближайшие дни», — рассказал источник в службе безопасности страны.
Представители Вооруженных сил с утра 11 апреля заняли здание гостелерадиокомпании, по ТВ транслируются военные марши и национальные песни.
В последние недели в Судане проходили демонстрации с требованием отставки президента. Протестующие обращались к армии с просьбой сместить аль-Башира с поста, который тот занимает уже 30 лет.