Հակոբ Մկրտչյանը ոսկե մեդալակիր է դարձել Վրաստանի Բաթումի քաղաքում անցկացվող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 89 կգ քաշային կարգում:
2018թ. Եվրոպայի Մ-23 առաջնության ոսկե մեդալակիր, Նանջինգ-2014 պատանեկան Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Հակոբ Մկրտչյանը երկամարտում գրանցել է 371 կգ (164+207) արդյունք: Նա Եվրոպայի ռեկորդ է սահմանել երկամարտում:
Պոկում վարժությունում Հակոբ Մկրտչյանը չորրորդն էր, իսկ հրում վարժությունում նվաճել է փոքր ոսկե մեդալ: Եվրոպայի փոխչեմպիոն դարձած վրացի Ռևազ Դավիթաձեի երկամարտի արդյունքն էր 370 կգ (170+200): Եվրոպայի առաջնությունում սա Հայաստանի առաջին մեդալն էր երկամարտում:
Այս քաշային կարգում Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ, Եվրոպայի երիտասարդական չեմպիոն ու փոխչեմպիոն Դավիթ Հովհաննիսյանը երկամարտի 360 կգ (165+195) արդյունքով դարձել է բրոնզե մեդալակիր: Պոկում վարժությունում 22-ամյա Հովհաննիսյանը 165 կգ արդյունքով նվաճել է փոքր բրոնզե մեդալ: Նա հաջող կատարել է բոլոր՝ 6 մոտեցումները:
Ավելի վաղ Հայաստանի ներկայացուցիչներից Իզաբելլա Յայլյանը (59 կգ) պոկում վարժությունում նվաճել էր փոքր արծաթե մեդալ և 5-րդ տեղը գրավել երկամարտում, Արմեն Գրիգորյանը (73 կգ) 9-րդն էր, իսկ Ռաֆիկ Հարությունյանը (81 կգ)՝ 8-րդը: 2016թ.Եվրոպայի չեմպիոն Անդրանիկ Կարապետյանը (81 կգ) չէր կարողացել քաշ գցել եւ զրկվել էր մրցմանը մասնակցելու իրավունքից:
Հայաստանի հավաքականի կազմում Բաթումի են մեկնել նաև Լիաննա Գյուրջյանը (81 կգ), Տաթև Հակոբյանը (87 կգ), Արփինե Դալալյանը (+87 կգ), Արսեն Մարտիրոսյանը և Սամվել Գասպարյանը (102 կգ), աշխարհի չեմպիոն, օլիմպիական փոխչեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը (109 կգ), օլիմպիական փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանն ու Ռուբեն Ալեքսանյանը (+109 կգ):

Представитель Армении Акоп Мкртчян завоевал золотую медаль в весовой категории 81 кг на проходящем в Батуми чемпионате Европы по тяжелой атлетике. Об этом сообщает пресс-служба НОКА.
Золотой медалист молодежного чемпионата Европы 2018-го года, чемпион юношеских Олимпийских игр Нанкин-2014 Акоп Мкртчян набрал в сумме двоеборья 371 кг (164+207) и установил рекорд Европы по сумме двоеборья.
Это первая медаль Армении по сумме двоеборья на чемпионате Европы.
Другой представитель Армении в той же весовой категории,чемпион и вице-чемпион Европы среди молодежи 2017-го года Давид Оганесян набрал в сумме двоеборья 360 кг (165+195) и стал бронзовым медалистом. В рывке 22-летний Оганесян поднял 165 кг и завоевал малую бронзовую медаль. Он успешно выполнил все 6 подходов.
Ранее представляющая Армению Изабелла Яйлян (59 кг) завоевала малую серебряную медаль в рывке и в сумме двоеборья заняла 5-е место, Армен Григорян (73 кг) – 9-е, а Рафик Арутюнян (81 кг) – 8-е. Чемпион Европы 2016-го года Андраник Карапетян (81 кг) не смог сбросить вес и лишился права участия в соревнованиях.
В составе сборной Армении в Батуми отправились также: Лиана Гюрджян (81 кг), Татев Акопян (87 кг), Арпине Далалян (+87 кг), Арсен Мартиросян и Самвел Гаспарян (102 кг), чемпион мира, вице-чемпион Олимпийских игр Симон Мартиросян (109 кг), вице-чемпионы Олимпийских игр Гор Минасян и Рубен Алексанян (+109 кг).